FOMC zmienia treść komunikatu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, podczas wczorajszego posiedzenia FOMC podjęto decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Co istotne, w kwietniowym komunikacie po raz pierwszy nie pojawiło się sformułowanie świadczące o utrzymaniu statusu quo także w następnym miesiącu. "Komitet oczekuje, że będzie stosowne, aby podnieść docelowy przedział stopy funduszy federalnych, gdy zobaczy dalszą poprawę na rynku pracy i będzie pewny, że inflacja powróci do 2% celu w średnim terminie" - czytamy w opublikowanym w środę protokole.

Mimo to, w obliczu widocznego spowolnienia amerykańskiej gospodarki, większość analityków w sceptyczny sposób odnosi się do możliwości zmiany polityki monetarnej przed II połową tego roku – jak wynika  z informacji opublikowanych wczoraj przez Biuro Analiz Gospodarczych, w I kwartale 2015 r. PKB w Stanach Zjednoczonych wzrosło zaledwie o 0.2% k/k.

Na Starym Kontynencie dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji informacji na temat aktualnej sytuacji ekonomicznej w  Niemczech oraz całej strefie euro. W ciągu dnia uwagę inwestorów przyciągną natomiast wiadomości napływające zza Oceanu, w tym dane o dynamice dochodów (prognoza 0.2% m/m) oraz wydatków (prognoza 0.5% m/m) Amerykanów.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska