Fitch spodziewa się podwyżki stóp procentowych w Polsce

Fitch spodziewa się podwyżki stóp procentowych w Polsce
Fot. stock.adobe.com/Magdziak Marcin
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Fitch Ratings spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe o 50 punktów bazowych w 2019 r. - do 2% w przypadku głównej stopy referencyjnej - i o kolejne 50 punktów bazowych w 2020 r., poinformował ISBnews Paul Gamble - senior director z działu ratingów państw w agencji Fitch Ratings.

#Fitch Ratings spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe o 50 punktów bazowych w 2019 r. i o kolejne 50 punktów bazowych w 2020 r. #RPP #stopyprocentowe

– Spodziewamy się podwyżek stop procentowych o 50 punktów bazowych w 2019 r., do 2% w przypadku głównej stopy referencyjnej oraz o kolejne 50 punktów bazowych w 2020 r., do 2,5%. W naszych prognozach nie mamy założeń dotyczących zakończenia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej – powiedział Gamble.

Fitch prognozuje, że średnioroczna inflacja w Polsce wyniesie 2,5% w 2018 r. i 2,8% w 2019 r.

Czytaj także: Fitch: rating Polski bez zmian, perspektywa wzrostu PKB w górę >>>

Wzrost deficytu sektora rządowego i samorządowego

Agencja prognozuje, że deficyt polskiego sektora rządowego i samorządowego (general government) do PKB wzrośnie do 2,1% w tym roku (z 1,7% w ub.r.), poinformował także Gamble.

„Prognozujemy, że deficyt sektora rządowego i samorządowego do PKB wyniesie 2,1% w 2018 r. i 2,3% w 2019 r. Nasza prognoza na 2019 r. jest zgodna z założeniami budżetowymi, przy planowanym wzroście wydatków o 1,2% PKB. Za zasadniczą część tego wzrostu odpowiada współfinansowanie projektów unijnych” – powiedział dyrektor.

„W budżecie zaplanowano kolejne zamrożenie płac w sektorze budżetowym wraz z niewielką podwyżką wypłat na cele socjalne. Dochody mają wzrosnąć o 0,6 pkt proc., zaś dodatkowe dochody z tytułu ściągalności podatków – o dodatkowe 0,5% PKB. Ryzyka dla realizacji planów fiskalnych w 2018 r. są zróżnicowane” – dodał Gamble.

W piątek wieczorem Fitch Ratings podtrzymał długoterminowe ratingi podmiotu (IDR) dla długu Polski w walutach obcych i walucie krajowej na poziomie A-. Jednocześnie podtrzymał perspektywę ratingów na poziomie stabilnym.

Źródło: Renata Oljasz/ISBnews