Fitch: relacje z UE, w tym start korzystania z funduszy unijnych, obecnie najważniejsze z punktu widzenia ratingu Polski

Fitch: relacje z UE, w tym start korzystania z funduszy unijnych, obecnie najważniejsze z punktu widzenia ratingu Polski
Fot. stock.adobe.com / vacant
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Relacje z UE są obecnie najważniejsze z punktu widzenia ratingu Polski - powiedział w trakcie webinaru główny analityk agencji ratingowej Fitch na Polskę Arvind Ramakrishnan.

Ramakrishnan zapytany o to, co jest ważniejsze obecnie dla ratingu Polski – kwestie fiskalne, czy relacje z UE powiedział: „Tematycznie, przynajmniej dla mnie, relacje z UE są jednym z najważniejszych zagadnień. Jak wspomniałem wcześniej i chciałbym to podkreślić, choć w naszym scenariuszu nie zakładamy, że Polska mogłaby wyjść z UE, to jest natomiast istotne, żeby rozważyć skutki zdarzenia o niskim prawdopodobieństwie wystąpienia, ale potencjalnie niosącego poważne skutki”.

Czytaj także: Polska zaczyna blokować prace organów unijnych z powodu braku akceptacji dla polskiego KPO?

W szczególnym interesie Polski jest rozwiązanie sytuacji z UE.

„Na tym etapie nie sądzimy, że Polexit, czy też wyjście Polski z UE, mogłoby być scenariuszem bazowym, czy nawet realistycznie prawdopodobnym, przynajmniej w naszym horyzoncie prognostycznym 2022-23. W szczególnym interesie Polski jest rozwiązanie sytuacji z UE. Polska w dość dużym stopniu musi polegać na funduszach UE, nie tylko na Funduszu Odbudowy, ale także na funduszach spójności. Nie wspominając już o dużej liczbie obywateli Polski rozsianych po krajach UE, którzy dają gospodarce znaczącą część zagranicznych przekazów pieniężnych. Ponadto, UE jest głównym źródłem bezpośrednich inwestycji zagranicznych” – dodał.

W odniesieniu do innej linii sporu Polska-UE, czyli kwestii Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, Ramakrishnan ocenił, że widzi oznaki skłonności do kompromisu ze strony Polski, przy czym „słowa nie zostały na razie poparte czynami”. Dodał, że ta kwestia jest nieco łatwiejsza do rozwiązania niż problemy dotyczące dostępności funduszy UE.

Umiarkowane ryzyko z tytułu wcześniejszych wyborów w Polsce

Ryzyko z tytułu wcześniejszych wyborów w Polsce Ramakrishnan określił jako umiarkowane, m.in. z tego powodu, że obecnie nie wygląda na to, by opozycja mogła być pewna wygranej.

„Jeżeli doszłoby do wyborów i jeżeli opozycja zgromadzona wokół Koalicji Obywatelskiej doszłaby do władzy, to mogłoby to wróżyć zmianę relacji, biorąc pod uwagę poprzednio sprawowaną rolę D. Tuska w Komisji Europejskiej” – dodał.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s – na poziomie „A2”. Rating Polski według Fitch i S&P to „A-„, jeden poziom niżej niż Moody’s. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Najbliższy przegląd ratingu Polski przez Fitch zaplanowano na 18 lutego.

Źródło: PAP BIZNES