First Data Polcard będzie obsługiwać płatności w nowym systemie biletowym Wrocławia

First Data Polcard będzie obsługiwać płatności w nowym systemie biletowym Wrocławia
Fot. Materiały prasowe First Data
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stolica Dolnego Śląska uruchomiła najnowocześniejszy system biletowy w Polsce i dołącza do światowej czołówki miast wykorzystujących technologie zbliżeniowe w komunikacji miejskiej. Największa zmiana nastąpi w tramwajach i autobusach MPK Wrocław. Teraz za przejazd zapłacimy zbliżeniowo kartą płatniczą, smartfonem lub kartą Urbancard EP i nie otrzymamy papierowego biletu.

Technologia zbliżeniowa jest szybka, wygodna i bezpieczna, dlatego bardzo dobrze się sprawdza w transporcie miejskim #JakubKiwior #VISA

Operatorem nowego systemu jest Mennica Polska, która zaprojektowała i wdrożyła system wybierając do współpracy First Data Polcard jako agenta rozliczeniowego i procesora płatności. System wykorzystuje rozwiązania Visa i Mastercard umożliwiające zakup i kontrolę biletów przy użyciu kart zbliżeniowych. Rozwiązanie płatnicze do kasowników akceptujących karty zbliżeniowedostarczyła firma Centreo.

Pierwszy i pionierski

To pierwszy tak duży system typu ‘open payment’, który obejmuje całą komunikację miejską. Wcześniejsze tego typu projekty obejmujące komunikację miejską pojawiły się w Jaworznie oraz pilotażowo na ograniczonej liczbie linii i pojazdów w Łodzi.

Wrocławski system biletowy, w którym rośnie znaczenie płatności bezgotówkowych potrzebował agenta rozliczeniowego doświadczonego w projektach o dużej skali, złożoności i transakcyjności. Do współpracy zaprosiliśmy First Data Polska również dlatego, że jej systemy zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa przetwarzanych transakcjimówi Jacek Sieński, dyrektor działu handlowego płatności elektronicznych, Mennica Polska S.A.

Bezpiecznie i pewnie

Numery kart użytych do zakupów biletów w kasownikach, podczas kontroli biletów są bezpieczne na każdym etapie przetwarzania transakcji. W tym celu specjaliści First Data we współpracy z Centreo opracowali i wdrożyli najwyższej klasy zabezpieczenia wykorzystujące  szyfrowanie oraz tokenizację.

Wrocław dołącza do czołówki europejskich miast z najnowocześniejszym systemem biletowym. Ten projekt pokazuje, że dla First Data Polcard transport jest strategicznym obszarem rozwoju płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem technologii NFC– mówi Krzysztof Polończyk, członek zarządu First Data Polska. – Powstał system wyjątkowy pod wieloma względami i gratuluję wszystkim jego wykonawcom.

Wrocław, miasto które zbliża

Wrocław jest pierwszym polskim miastem, które uruchamia kompleksowy system biletowy zastępujący tradycyjne kasowniki biletowe terminalami obsługującymi płatności zbliżeniowe.

Technologia zbliżeniowa jest szybka, wygodna i bezpieczna, dlatego bardzo dobrze się sprawdza w transporcie miejskim.Według najnowszych badań VISA, prawie 9 na 10 Polaków dokonało już płatności zbliżeniowej. Aż 88% korzystających z takich płatności wierzy, że w ciągu trzech lat będzie płacić za pomocą urządzeń mobilnych – mówi Jakub Kiwior, dyrektor generalny VISA na Polskę i Węgry. – Wrocławskie kasowniki przyjmujące płatności kartami zbliżeniowymi są jednym z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań w Europie. Podobne systemy z powodzeniem funkcjonują już m.in. w Londynie czy Ostrawie.Dlatego jestem przekonany, że wrocławscy pasażerowie szybko polubią nowy sposób płatności za bilety komunikacji miejskiej.

Zbliżeniowo – jak to działa?

W pojazdach wrocławskiej komunikacji miejskiej pojawi ponad 3tys. nowych kasowników. Na ekranie urządzenia należy wybrać rodzaj biletu i zbliżyć kartę płatniczą, smartfon lub kartę URBANCARD.

Kasownik zamienia numer karty płatniczej i informacje o transakcji w token czyli całkowicie bezpieczny i anonimowy zapis i przesyła go do centralnego systemu. Stamtąd przekazywany jest do systemów First Data Polcard, które autoryzują i rozliczajątransakcję.

Kontrola biletów z użyciem mobilnego czytnika polega na sprawdzeniu, czy dana karta ma odpowiadający token w systemie centralnym, czyli czy został nią opłacony przejazd. Urządzenie, którym posługuje się kontroler, ma możliwość odczytania wyłącznie identyfikatora karty, czyli sprawdzenia ważności biletu. Wszystkie pozostałe zapisane na karcie dane nie są dostępne dla kontrolera i pozostają bezpieczne – podkreśla Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.

Nowy URBANCARD w liczbach

Ponad 3000 nowych kasowników

170 stacjonarnych biletomatów

nośniki biletu(karta URBANCARD, telefon z aplikacją URBANCARD, karty płatnicze, bilety papierowe)

First Data Polska