Firmy mogą starać się o dofinansowane nawet 70 proc. kosztów swoich innowacyjnych projektów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

euro.inwestycje.01.250x164Konkurs 4.4 jest szansą dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Nawet 40 mln zł dotacji może otrzymać firma na sfinansowanie innowacyjnych projektów w konkursie 4.4 w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego organizatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa, które są na etapie planowania lub przygotowywania projektu innowacyjnego mogą wysłać swoje zgłoszenia od 15 maja do 5 czerwca tego roku. Eksperci firmy doradczej Deloitte przeanalizowali warunki, jakie trzeba spełnić, aby skorzystać z dofinansowania.

Poprzednia edycja programu odbyła się w 2009 r. „Konkurs 4.4.to jedna z ostatnich szans na uzyskanie dofinansowania w formie dotacji w tak dużej kwocie. Na kolejne konkursy będziemy musieli poczekać najpewniej do 2015 r.”– wyjaśnia Magdalena Burnat-Mikosz, Partner Deloitte, Lider zespołu R&D and Government Incentives w Europie Środkowej. Nabór na aktualną edycję zostanie ogłoszony 24 kwietnia br.

Do programu mogą przystąpić małe i średnie firmy, reprezentujące zarówno sektor produkcyjny, jak i usługowy, które przygotowują projekty innowacyjne. Niezbędne jest spełnienie określonych warunków:

  • Nabywana lub wdrażana (w ramach inwestycji) technologia nie może być stosowana na świecie dłużej niż trzy lata, chyba że jej stopień globalnego rozprzestrzenienia w danej branży nie przekracza 15 proc.
  • Wartość kosztów kwalifikowanych, czyli podlegających refundacji powinna się mieścić w przedziale 8-160 mln zł, zaś całkowita wartość projektu nie może przekroczyć 50 mln euro.
  • Firmy muszą również zagwarantować, że w wyniku realizacji projektu zostanie wprowadzony na rynek nowy lub zasadniczo ulepszony produkt/ usługa.

O tym, który z innowacyjnych projektów wygra zadecydują przede wszystkim następujące czynniki:

  • wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów (innowacja produktowa o znaczeniu światowym),
  • posiadanie przez wnioskodawcę patentu, który wykorzystany będzie w ramach realizacji projektu,
  • wykorzystanie w projekcie wyników uprzednio prowadzonych prac R&D, jak również utworzenie czy rozwój działu B+R,
  • projekt zakłada wzrost zatrudnienia.

Wysokość dofinansowania w części inwestycyjnej projektu będzie wynosić od 40 do 70 proc., przy czym nie więcej niż 40 mln złotych. W części szkoleniowej i doradczej będzie ono wynosiło do miliona złotych (odpowiednio 35-45 proc. i 50 proc. kosztów).

We wcześniejszych edycjach dofinansowanie z tego programu uzyskało w sumie 191 przedsiębiorstw. Dotacje otrzymała m.in. firma wdrażająca innowacyjną technologię produkcji cegły klinkierowej (ponad 141 mln zł) czy zajmująca się recyklingiem odpadów (ponad 40 mln zł) oraz nowy zakład produkcji farb wykorzystujący innowacje technologiczne i produktowe (ponad 39 mln zł).

W stosunku do poprzednich konkursów, po raz pierwszy już na etapie składania wniosków oceniana będzie wykonalność projektu pod względem prawnym i technicznym, w tym posiadanie niezbędnych licencji, pozwoleń czy koncesji. Oznacza to więc, że przedsiębiorcy planujący ubiegać się o wsparcie w ramach konkursu 4.4 muszą odpowiednio wcześniej zadbać o zgromadzenie niezbędnych dokumentów (np. dokumentacji związanej z oceną oddziaływania na środowisko czy pozwolenia na budowę).

Wymagania formalne, m.in. dotyczące wykonalności projektu pod względem prawnym i technicznym w dniu składania wniosku może zniechęcać firmy do ubiegania się o dotację, jednak są zrozumiałe ze względu na konieczność zakończenia projektów do 2015 r.” – dodaje Ewa Rutczyńska-Jamróz, Menedżer w zespole R&D and Government Incentives, Deloitte.

Więcej o zespole Deloitte R&D and Government Incentives: www.deloitte.com/pl

Źródło: Deloitte