Firmy europejskie płacą za gaz 15 razy więcej niż amerykańskie

Firmy europejskie płacą za gaz 15 razy więcej niż amerykańskie
Elektrownia atomowa Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wysokie ceny gazu i energii elektrycznej zmuszają niektóre europejskie firmy do wygaszania produkcji, pisze Witold Gadomski.

W Henry Hub, w stanie Luizjana, głównym węźle dystrybucji gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych cena surowca wynosi 3,7 USD za milion british thermal unit (MMBtu). W Unii Europejskiej w handlu gazem ceny przelicza się na megawatogodziny.

1 MMBtu = 0,293297 MWh

A zatem 1 MWh gazu w Henry Hub kosztuje obecnie 12,6 USD, a w przeliczeniu na walutę europejską 11 euro.

W ostatnim roku najwyższą cenę w Henry Hub zanotowano w końcu września 6,2 USD za 1 MMBtu, czyli ok. 18,5 euro za MWh. W ostatnim tygodniu gaz staniał o ok. 10%.

Tymczasem w Dutch Title Transfer Facility, który jest najważniejszym w Europie miejscem, gdzie kształtują się ceny tego surowca gaz kosztuje ponad 160 euro za MWh.

W Wielkiej Brytanii, gdzie w tym roku zbankrutowało już kilkudziesięciu dostawców energii, ceny wzrosły do rekordowego poziomu 450 pensów za therm, czyli 153 funty lub 183 euro za 1 MWH. Firmy europejskie płacą obecnie za gaz 15 razy więcej niż amerykańskie

Awarie w elektrowniach atomowych i brak wiatru

Znaczna jest też różnica w hurtowych cenach energii elektrycznej. W Europie cena base dnia następnego wahała się  w ostatnich dniach od ponad 30 euro za MWh w północnej Szwecji do 325 euro za MWh w Szwajcarii.

W Polsce cena wynosi ok. 100 euro za 1 MWh, przy czym występuje duża zmienność, wynikająca zarówno z zapotrzebowania, jak i warunków naturalnych.

W Niemczech cena 1 MWh, kształtująca się na giełdzie wynosiła w ostatnim tygodniu od 220 do 275 euro za 1MWh, we Francji od 270 do 340 euro za MWh. W Europie Zachodniej znaczna część energii elektrycznej dostarczana jest przez elektrownie wiatrowe, pod warunkiem, że wieje wiatr.

Jedną z przyczyn wysokich obecnie cen energii elektrycznej jest bezwietrzna pogoda, a także awarie elektrowni jądrowych we Francji, które zmusiły ten kraj do ograniczenia ich pracy.

Rosnące ceny energii uderzają w europejski przemysł

W Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach giełdowa cena 1 MWh wynosiła od 30 USD (26 euro) w Illinois do 60 USD (52 euro) w Kalifornii, a więc 5-10 razy mniej niż w Europie.

Wysokie ceny gazu i energii elektrycznej zmuszają niektóre europejskie firmy do wygaszania produkcji. Największy w Europie producent aluminium Aluminium Dunkerque Industries France, ograniczył w ostatnich dwóch tygodniach produkcję.

Przy obecnych cenach energii europejski przemysł ciężki nie wytrzyma konkurencji z amerykańskim, czy azjatyckim

Światowy lider w produkcji cynku, ołowiu i innych metali Nystar wstrzyma w styczniu  produkcję cynku we Francji na początku stycznia. Produkcję wstrzymała rumuńska firma nawozowa Azomures.

W środę 22 grudnia grupa europejskich stowarzyszeń branżowych, w tym grupa cementowa Cembureau,  metalowa Eurometaux, lobby stalowe Eurofer i Fertilizers Europe oświadczyły, że przedłużający się okres wysokich cen energii może doprowadzić do poważnych strat i przenoszenia w inne lokalizacje europejskich firm, które będą emitowały CO2 poza unijną kontrolą.

Przy obecnych cenach energii europejski przemysł ciężki nie wytrzyma konkurencji z amerykańskim, czy azjatyckim.

Źródło: aleBank.pl