Fed będzie podnosić stopy procentowe o 50 pb na kolejnych posiedzeniach?
Uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że Komitet powinien szybko zmienić nastawienie polityki pieniężnej w kierunku neutralnego poziomu stóp proc., zarówno przez zwiększenie zakresu docelowego stopy funduszy federalnych, jak i zmniejszenie wielkości bilansu Rezerwy Federalnej.
„Większość uczestników posiedzenia oceniła, że wzrost stóp proc. o 50 punktów bazowych będzie prawdopodobnie odpowiedni na następnych kilku spotkaniach” – napisano w protokole po posiedzeniu 4 maja.
Czytaj także: Fed sygnalizuje kolejne podwyżki stóp procentowych w USA >>>
„W świetle wysokiego stopnia niepewności co do perspektyw gospodarczych w USA uczestnicy posiedzenia ocenili, że kwestie zarządzania ryzykiem będą z czasem coraz ważniejsze w rozważaniach dotyczących odpowiedniego stanowiska politycznego. Wielu uczestników oceniło, że przyspieszenie usunięcia akomodacji w polityce monetarnej zapewniłoby Komitetowi dobrą pozycję pod koniec tego roku do oceny skutków zacieśnienia polityki” – dodano.
Podwyższone ryzyko dla perspektyw gospodarczych w USA
Z minutes Fedu wynika, że ryzyko dla perspektyw gospodarczych w USA jest podwyższone.
„W zależności od zmieniających się perspektyw gospodarczych i zagrożeń dla tych perspektyw, odpowiednie może okazać się bardziej restrykcyjne stanowisko w polityce. Uczestnicy posiedzenia zauważyli, że wydarzenia związane z rosyjską inwazją w Ukrainie i związane z restrykcjami wobec pandemii Covid-19 w Chinach stwarzają zwiększone ryzyko zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i gospodarek na całym świecie” – napisano.
„Uczestnicy posiedzenia podkreślali, że zwracają szczególną uwagę na ryzyko inflacyjne i będą nadal uważnie monitorować rozwój inflacji i oczekiwania inflacyjne. Zgodzili się, że ryzyko dla inflacji jest podwyższone i przytoczyli kilka takich zagrożeń, w tym związane z utrzymującymi się wąskimi gardłami w dostawach oraz rosnącymi cenami energii i towarów – oba te czynniki zostały zaostrzone przez rosyjską inwazję na Ukrainę i restrykcje wobec pandemii Covid-19 w Chinach” – dodano.
Rynki finansowe są podatne na skutki zawirowań geopolitycznych
W ocenie członków Fedu, rynki finansowe są podatne na skutki zawirowań geopolitycznych oraz usuwanie akomodacji w polityce pieniężnej.
„Kilku uczestników posiedzenia komentujących kwestie związane ze stabilnością finansową zauważyło, że zacieśnienie polityki pieniężnej może wejść w interakcje z czynnikami zagrożenia związanymi z płynnością rynków skarbowych papierów wartościowych” – wynika z minutes.
„Kilku uczestników posiedzenia wskazało na zwiększone ryzyko na rynkach finansowych związane z towarami po inwazji Rosji na Ukrainę, która doprowadziła do wyższych cen i zmienności w szerokim zakresie produktów energetycznych, rolnych i metalowych. Uczestnicy ci zauważyli, że praktyki handlowe i zarządzania ryzykiem niektórych kluczowych uczestników rynków towarowych nie były w pełni jasne dla organów regulacyjnych” – dodano.
Możliwość wystąpienia pozytywnych efektów dla perspektyw wzrostu PKB i obniżenia inflacji
Z minutes wynika, że wielu uczestników posiedzenia dostrzega też możliwość wystąpienia pozytywnych efektów dla perspektyw wzrostu PKB i obniżenia inflacji.
„Złagodzenie wąskich gardeł po stronie podaży, dalszy wzrost aktywności zawodowej w USA oraz słabnące skutki wsparcia polityki fiskalnej związanej z pandemią Covid-19 zostały wymienione jako dodatkowe czynniki, które mogą przyczynić się do zmniejszenia nierównowagi podaży i popytu w gospodarce oraz obniżenia inflacji w średnim okresie. Jednakże, czas i skala tych efektów są niepewne. Uczestnicy posiedzenia dostrzegli potrzebę dostosowania stanowiska polityki w zależności od tego, jak te i inne czynniki będą rozwijać się w czasie” – napisano w protokole.
Obecnie rynki wyceniają podwyżki stóp procentowych na ok. 135 pb w ciągu trzech najbliższych posiedzeń Fed. Ceny konsumpcyjne (CPI – consumer price index) w USA w kwietniu wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 8,3 proc. Oczekiwano +0,2 proc. mdm i +8,1 proc. rdr. Inflacja w USA rdr jest najwyższa od 40 lat.
Kurs dolara
Kurs dolara po opublikowaniu raportu umacnia się o 0,32 proc. wobec koszyka walut do 102,17 pkt. Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb do 2,76 proc.
Po posiedzeniu 4 maja Fed Fed podniósł główną stopę procentową w USA o 50 pb do przedziału 0,75-1,00 proc. Fed ogłosił rozpoczęcie redukcji sumy bilansowej do 47,5 mld USD miesięcznie od 1 czerwca i powtórzył, że dalsze podwyżki stóp proc. uznaje za właściwe. Fed podał, że po 3 miesiącach tempo redukcji sumy bilansowej wzrośnie do 95 mld USD miesięcznie.
Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. To największa podwyżka stóp proc. w USA od 2000 r., gdy prezesem Fedu był Alan Greenspan. Na ostatnim posiedzeniu Fed podniósł stopy proc. o 25 pb.
Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 14-15 czerwca. Po posiedzeniu zostaną zaprezentowane najnowsze kwartalne projekcje makroekonomiczne.