Europejskie ceny gazu ustanawiają kolejne rekordy

Europejskie ceny gazu ustanawiają kolejne rekordy
Fot. stock.adobe.com/Aron M - Austria
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejskie ceny gazu notują gwałtowne wzrosty, a kryzys podaży nie wykazuje żadnych oznak łagodzenia. Kontrakty terminowe na gaz w Holandii i Wielkiej Brytanii biją w środę kolejne rekordy wraz z nowymi rekordami kontraktów na energię elektryczną - informują maklerzy.

Holenderskie kontrakty terminowe na gaz zwyżkowały w środę o 16 proc. do nowego rekordowego poziomu: 134,04 euro za megawatogodzinę, po tym gdy we wtorek wzrosły 20 proc. Brytyjski benchmark wzrósł w środę o 12 proc. – do 330 pensów za THM.

Sytuacja na światowych rynkach gazu i węgla zacieśniła się wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego

Sytuacja na światowych rynkach gazu i węgla zacieśniła się wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego na półkuli północnej, a ograniczona podaż tych surowców nie nadąża za odbudowującym się popytem. Rosnące koszty energii grożą dalszym wzrostem inflacji i zaczynają negatywnie wpływać na produkcję przemysłową.

Popyt na gaz w Europie może wkrótce jeszcze bardziej wzrosnąć

Popyt na gaz w Europie może wkrótce jeszcze bardziej wzrosnąć, ponieważ w przyszłym tygodniu niższe temperatury rozszerzą się na północne części regionu.

Temperatury w Europie kontynentalnej mogą spaść poniżej normy do następnej środy – wynika z prognoz The Weather Co.

Czytaj także: Od stycznia ceny gazu ziemnego w Europie wzrosły o ponad 170% i dalej będą rosły >>>

Europejskie zwyżki na rynkach gazu nie wykazują oznak spowolnienia.

– oceniają analitycy Capital Economics.

Czytaj także: Unia Europejska podzielona w sprawie cen energii >>>

„Chociaż spodziewamy się, że ceny gazu ziemnego i węgla obniżą się z obecnych poziomów, to pozostaną one jednak wysokie przez długi czas w przyszłym roku” – dodają.

We wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że przywódcy Unii Europejskiej będą dyskutować nad pomysłem utworzenia strategicznej rezerwy gazu UE i oddzielenia cen energii elektrycznej od cen gazu.

Źródło: PAP BIZNES