Europejska Współpraca Terytorialna – doświadczenia i perspektywy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

konferencja.05.250x16625 października odbywa się we Wrocławiu międzynarodowa konferencja, której celem jest zaprezentowanie EWT jako ważnego, skutecznego i atrakcyjnego instrumentu rozwoju regionalnego w kontekście toczącej się w Unii Europejskiej debaty o charakterze i kształcie programów po 2013 roku.

Programy współpracy terytorialnej najlepiej urzeczywistniają idee europejskiej integracji i solidarności. Jako instrument polityki spójności realnie wpływają na osiąganie celów rozwojowych Unii Europejskiej. Europejska Współpraca Terytorialna stanowi zatem istotne uzupełnienie programów regionalnych i sektorowych – powiedział wiceminister Marceli Niezgoda.

Europejska Współpraca Terytorialna (EWT) umożliwia realizację działań komplementarnych w stosunku do tych realizowanych w ramach programów krajowych. Opiera się na tych samych priorytetach – innowacyjności, konkurencyjności, dbałości o środowisko. Programy EWT mają jednak specyficzny charakter i odmienne metody osiągania celów. Wzmacnianie konkurencyjności ma służyć poprawie integracji obszarów położonych po różnych stronach granic państwowych. W budżecie na lata 2007 – 2013 Unia Europejska przeznacza na to 7,75 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W latach 2014-2020 Europejska Współpraca Terytorialna będzie stanowić jeden z dwóch celów polityki spójności; na jego realizację przewiduje się 11,7 mld euro, co stanowi 3,48% budżetu polityki spójności (w perspektywie finansowej 2007-2013 na EWT przeznaczano 2,75%).

Zakłada się, że nowa generacja programów współpracy terytorialnej, będzie w bardziej widoczny sposób zmieniać i unowocześniać regiony. Na pytanie jak to osiągnąć odpowiada zlecona przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ekspertyza. Zaproponowane w niej nowe podejście do programów transgranicznych, orientuje je na cele strategii rozwojowych na poziomie Unii Europejskiej i krajów członkowskich. Proponowane rozwiązania mają wzmocnić efekt synergii i trwałości realizowanych projektów. Eksperci opracowali zestaw celów tematycznych i priorytetów inwestycyjnych możliwie najbardziej odpowiadający potrzebom oraz potencjałom obszarów trangranicznych. W porównaniu do perspektywy 2007-2013, są one zorientowane bardziej prorozwojowo. Promowane będą projekty o dużym efekcie synergii, wykorzystujące potencjał instytucji badawczych i naukowych oraz przedsiębiorstw w celu rozprzestrzeniania innowacji. Dużo większy nacisk zostanie położony się na tworzenie ściślej powiązanych, szerszych i stabilnych partnerstw, funkcjonujących po zakończeniu realizacji projektów. Z wynikami ekspertyzy można się zapoznać na stronie: www.ewaluacja.gov.pl.

Podczas konferencji prezentacja rezultatów różnorodnych typów projektów i pozytywnych doświadczeń beneficjentów powiązana będzie z wymianą poglądów na temat przyszłości współpracy terytorialnej. Obecnie Polska aktywnie uczestniczy w toczącej się na forum europejskim debacie nad przyjęciem aktów prawa dotyczących perspektywy finansowej 2014-2020. – W propozycjach Komisji szczególnie niepokojące i niezrozumiałe jest założenie zmniejszenia maksymalnego poziomu dofinansowania z 85% do 75%, niezależnie od poziomu zamożności regionu, z którego pochodzi beneficjent. Propozycja ta oznacza zdecydowane pogorszenie finansowych warunków realizacji projektów dla polskich instytucji – podkreśla wiceminister Marceli Niezgoda.

Źródło: www.mrr.gov.pl