Europa wobec nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych. V Europejskie Forum Nowych Idei już za tydzień

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

30 września, przedstawiciele biznesu, polityki i nauki spotkają się na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie - jednym z najbardziej merytorycznych, międzynarodowych wydarzeń biznesowych w Europie. Tematem wiodącym tegorocznego Forum będzie: Europa wobec rosnących nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych. Wśród 1000 gości z całego świata pojawią się m.in.: Donald Tusk, Jeffrey Sachs, Maroš Šefčovič, Salvatore Babones i Luciano Floridi.

Po siedmiu miesiącach morderczych negocjacji z Grecją Unii udało się załagodzić ostry kryzys w strefie euro. Zaledwie jednak przycichł gorący temat Grexitu, Stary Kontynent stanął przed kolejnym poważnym problemem: największym napływem uchodźców od czasów II wojny światowej. Pilne wypracowanie wspólnej polityki migracyjnej, a przy okazji również wspólnej polityki bezpieczeństwa, to największe wyzwanie dla UE od czasów rozszerzenia na Europę Wschodnią.

Jeśli oblejemy ten egzamin, zagrożony zostanie jeden z fundamentów wspólnej Europy: otwarte granice – mówi Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan, organizatora EFNI. – Aby sprostać sytuacji, musimy przemówić jednym głosem. Jako jeden z członków europejskiej pierwszej ligi powinniśmy aktywnie uczestniczyć w wypracowaniu takiego konsensusu. Dlatego tradycyjnie już wszystkie dyskusje podjęte na Europejskim Forum Nowych Idei znajdą swoje odzwierciedlenie w Rekomendacjach dla władz Unii Europejskiej – dodaje Bochniarz.

Europa do poprawki

W tym roku EFNI dużo czasu poświęci kryzysowi migracyjnemu oraz konfliktom wokół Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie, a także za naszą wschodnią granicą – na Ukrainie.  Uczestnicy Forum dyskutować będą o konsekwencjach rosnących radykalizmów religijnych i politycznych. To kolejne z ważnych zagrożeń, przed jakimi staje dziś Europa.


Pojawi się również jeden z najważniejszych wątków światowej debaty ekonomicznej: temat nierównej dystrybucji dochodów. Zaproszeni eksperci będą zastanawiać się, czy nierówności uniemożliwią odbicie się także europejskiej gospodarce.

Analizując nasze tegoroczne tematy z perspektywy biznesu, będziemy zastanawiać się, czy to, co niektórzy politycy przedstawiają jako zagrożenia, możemy przekuć w szansę i jak na tym, w czym niektórzy upatrują końca, budować nowy początek – komentuje Bochniarz.

W sumie w programie EFNI 2015 organizatorzy zaplanowali blisko 70 godzin wydarzeń merytorycznych. Główną oś stanowić będzie pięć sesji plenarnych. Omawiane podczas nich tematy zostaną następnie pogłębione podczas kilkunastu paneli dyskusyjnych i licznych debat.

Prezesi partnerów strategicznych o sesjach plenarnych EFNI 2015

Europa z roku na rok zostaje coraz bardziej w tyle za resztą świata pod względem gospodarczym, politycznym oraz ideowym. Czy odpowiedzią na te problemy mogą być odważne reformy, czy całkiem nowy porządek na Starym Kontynencie? Wspólnie ze znakomitymi gośćmi podczas sesji „Koniec pozimnowojennych iluzji: czy Europa potrzebuje nowego porządku?” będziemy zastanawiać się co zrobić z Europą, aby znalazła nowe miejsce w zmieniającym się świecie – mówi Andrzej Klesyk, Prezes Zarządu PZU.

Każda wymiana poglądów jest czymś niezwykle wartościowym, a szczególnie teraz w tych trudnych dla Europy czasach. Wykorzystajmy więc za wszelką cenę potencjał wartościowych osób reprezentujących różne idee. Wierzę, że i tym razem przyniesie nam to wymierne korzyści – mówi Wojciech Szpil, Prezes Zarządu Totalizatora Sportowego, o sesji plenarnej „Rynek, ale jaki? Jak powinna wyglądać nowa strategia Jednolitego Rynku UE?”.

Kapitalizm wpływa na wzrost gospodarczy, ale i pogłębia różnice w zamożności społeczeństw. Rolą globalnych firm wspólnie z organizacjami rządowymi i pozarządowymi powinno być poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią równy dostęp do produktów i usług, co zapewni wzrost i stabilność w długim okresie. Czy wspólne działanie w tym celu i osiągnięcie zgody na samoregulacje są możliwe? Między innymi na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć podczas sesji „Jak naprawić kapitalizm?” – mówi Łukasz Kalinowski, Prezes i Dyrektor Generalny MetLife.

Oprócz sesji i paneli w programie Forum znajdą się także Spory nocnych marków – późnowieczorne, nieformalne debaty z udziałem panelistów EFNI, okrągłe stoły branżowe i tematyczne debaty obiadowe, spotkania połączone z promocją książek panelistów EFNI, oraz Forum Publicystów Europejskich, w którym udział wezmą przedstawiciele czołowych mediów w Europie. Wśród inicjatyw współorganizowanych z międzynarodowymi partnerami EFNI wymienić należy również Biznesowy Trójkąt Weimarski poświęcony w tym roku szansom i wyzwaniom Transatlantyckiego Partnertwa (TTIP), Inicjatywę Bałtycka – dyskusję zatytułowaną „Europejskie korytarze transportowe szansą na połączenie regionu Morza Bałtyckiego z Europą i resztą świata” oraz panel „Jakich reform potrzebuje Ukraina, by spełnić swoje europejskie aspiracje członkostwa w UE?”.

Mieszkańcy Sopotu i turyści tradycyjnie zaproszeni zostaną do Zatok Dialogu, gdzie będą mogli dyskutować z wybranymi prelegentami Forum.

Wybitne umysły w jednym miejscu

Ożywionej wymianie myśli podczas Forum sprzyjać będzie obecność wielkich nazwisk współczesnej Europy i świata, w tym wybitnych ekspertów i wpływowych polityków. Wśród ponad 150 tegorocznych panelistów i gości Forum pojawią się takie nazwiska jak: Jeffrey Sachs – jeden z najbardziej wpływowych ekonomistów świata i współautor polskiej transformacji, Donald Tusk – przewodniczący Rady Europejskiej, Maroš Šefčovič – wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej, Norbert Röttgen – przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu, Emma Marcegaglia – prezydent BUSINESSEUROPE, Luciano Floridi – profesor Instytutu Internetu z brytyjskiego Oksfordu, Lev Manovich – dyrektor Software Studies Initiative z USA, Fiodor Łukianow – redaktor naczelny pisma „Russia in Global Affairs“ z Rosji, Lutz Finger – dyrektor działu Data Science w LinkedIn w USA, Salvatore Babones – amerykański profesor socjologii na Uniwersytecie w Sydney czy Olivier Roy – profesor Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji.

Pełna lista panelistów i gości EFNI 2015 dostępna jest na stronie internetowej Forum: http://efni.pl/lista_panelistow/

Program – pobierz.

Źródło: Europejskie Forum Nowych Idei