Euro osiąga kilkumiesięczne szczyty

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

euro.250x161Zgoda niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego na ratyfikacje przez ten kraj Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM) wpłynęła pozytywnie rynki. Pomimo, iż inwestorzy oczekiwali takiej decyzji, po jej ogłoszeniu ceny akcji na europejskich parkietach "ruszyły na północ".

Zyskało też euro, które względem dolara było najmocniejsze od czterech miesięcy. Kurs EUR/USD przetestował poziom 1,2936, a następnie konsolidował się w przedziale 1,2888 – 1,2910. Względem funta oraz jena wspólna waluta był dziś najsilniejsza od dwóch miesięcy.

Taka sytuacja może się utrzymać ze względu na jutrzejsze posiedzenie amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Wprawdzie nie należy oczekiwać rewolucji w kwestii stóp procentowych i najprawdopodobniej zostaną one utrzymane na aktualnym, niskim poziomie, jednak istotne będą wypowiedzi po posiedzeniu. Podczas konferencji prasowej rynek z pewnością będzie się doszukiwał w słowach Bena Bernanke zapowiedzi uruchomienia kolejnego programu luzowania ilościowego w polityce monetarnej USA, czyli QE3, a zanim to nastąpi, na parze EUR/USD nie powinniśmy obserwować żadnych gwałtownych ruchów.

Maciej Leściorz
specjalista rynku CFD i Forex
City Index