EUR/USD rozpracowuje poziomy oporu przed wystąpieniem Bernankego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

hardy.john.01.150x152EUR/USD powoli wraca w wyższe rejony w przedziale po fajerwerkach z końca zeszłego tygodnia. Kolejnym potencjalnym zapalnikiem dla najważniejszych walut w tym tygodniu będzie jutrzejsze posiedzenie FOMC i ważne wystąpienie Bernankego.

FTAlphaville opublikowało wykres opracowany przez Credit Suisse, z którego wynika, że czerwcowy odpływ środków z funduszy obligacji stanowił największy przepływ jakiegokolwiek rodzaju do lub z jakiejkolwiek klasy funduszy odkąd zaczęto gromadzić dane na ten temat – z funduszy obligacji wypłynęło aż 60 miliardów dolarów. Biorąc pod uwagę kontekst gospodarczy, z mojego punktu widzenia wzrost rentowności wydaje się przedwczesny. Godna uwagi jest jedna ciekawa rzecz: kurs AUD/USD i notowania obligacji były ze sobą ściśle skorelowane w kontekście zmian od początku maja – oczywiście może
to być korelacja złudna, ale warto obserwować, czy rynek obligacji odnotuje teraz korektę ku górze. W chwili obecnej dolar australijski miejscami nieźle walczy, chociaż dziś rano nie był w stanie pokonać poziomu 0,9200 w stosunku do dolara amerykańskiego. Jak pisałem wczoraj pod koniec dnia, z układu zajmowanych pozycji wynika, że istnieje ryzyko masowego zamykania pozycji na dolarze australijskim w każdej chwili, zwłaszcza w stosunku do euro.

Natomiast jeśli chodzi o inne klasy aktywów, w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się sezon publikacji wyników firm, który będzie ważnym testem zaufania rynku akcji, co również mocno wpływa w tej chwili zwłaszcza na zachowanie par krzyżowych jena.

Po chwilowo dramatycznej sytuacji Grecji udało się uzyskać kolejną transzę dofinansowania, ale z tą pomocą łączy się wiele zastrzeżeń związanych z redukcją miejsc pracy w sektorze publicznym i wyprzedażą majątku państwowego. Po niedawnej erupcji związanej z obawami o upadek rządu Portugalii spready państw peryferyjnych UE były zasadniczo spokojne.

Co dalej?

Rynek prawdopodobnie zareaguje na dane z Wielkiej Brytanii, które zostaną opublikowane za chwilę; będą to m.in. majowe odczyty wskaźników dla produkcji przemysłowej oraz bilansu handlowego. Poziomy 0,8600 dla EUR/GBP i 1,5000 dla GBP/USD są w tej chwili interesującymi poziomami piwotu.

Dziś w nocy wypatrujcie danych o CGPI w Japonii – może to być kolejny dowód na to, że materializują się nadzieje Abego związane z inflacją. W maju wskaźnik ten wyniósł pozytywne 0,6%, co stanowiło najwyższy poziom od końca 2011 r. W tej serii zachodzi jednak oczywista korelacja z cenami energii, a rynek jest bardziej ciekaw, czy czwartkowe posiedzenie BoJ przyniesie coś wartego uwagi. W tym tygodniu pary krzyżowe jena trochę się uspokoiły – z dużym zainteresowaniem przyglądam się strefie 130,00 na EUR/JPY.

Wykres: EUR/JPY

Jeśli po posiedzeniu BoJ jen wpadnie w nastrój korekty, EUR/JPY może być ciekawą parą do obserwacji pod względem potencjalnych spadków, gdyż euro traci sporo blasku po posiedzeniu EBC – zwróćcie uwagę na jego słabą pozycję w stosunku do dolara i walut towarowych, chociaż jak dotąd pozostaje ono odporne w stosunku do franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego. Interesujące poziomy w najbliższych dniach to m.in. niedawne minima w rejonie 128,62, gdyż ten poziom był testowany dwa razy. Poza tym jak widać na wykresie, znajdujemy się wyraźnie w granicach dziennej chmury Ichimoku, a poziomem interesującym pod względem spadków jest obszar 126,50, natomiast górna granica chmury została przetestowana i w chwili obecnej znajduje się w okolicach 131,20. Obserwujcie sytuację i nie dajcie się oszukać temu ospałemu przedziałowi notowań – sądzę, że wkrótce przedziały te się poszerzą.

130809.wykres.01.550x

Jutro zostanie opublikowany protokół z posiedzenia FOMC, a Bernanke wygłosi przemowę o bardzo szerokim spojrzeniu: „pierwsze 100 lat Rezerwy Federalnej – historia polityki, wdrożone doświadczenia i wnioski oraz perspektywy na przyszłość”. Ponieważ najwyraźniej Bernanke nie będzie się ubiegał o kolejną kadencję, jest to bardzo ważne wystąpienie,
w którym będzie próbował umiejscowić swoją spuściznę. Odbędzie się też sesja pytań i odpowiedzi.

Najważniejsze dane ekonomiczne

  • Nowa Zelandia – wydatki za pomocą kart kredytowych w czerwcu wzrosły o +1,1% m/m wobec przewidywanych +0,6%.
  • Wielka Brytania – sprzedaż porównywalna (Like-for-Like) wg BRC w czerwcu wzrosła o +1,4% r./r. wobec przewidywanych +1,9% oraz +1,8% w maju.
  • Wielka Brytania – bilans cen domów wg RICS w czerwcu zmienił się o 21% wobec przewidywanych 8% i 5% w maju.
  • Nowa Zelandia – ceny domów w czerwcu wg QV wzrosły +7,6% r./r. wobec +7,1% w maju.
  • Australia – ocena sytuacji przedsiębiorstw w czerwcu wg NAB pogorszyła się o -8 pkt. wobec -4 pkt. w maju.
  • Australia – ocena zaufania przedsiębiorstw w czerwcu wg NAB zmieniła się o 0 pkt. wobec -1 pkt. w maju.
  • Chiny – wskaźnik CPI w czerwcu wzrósł o 2,7% r./r. wobec przewidywanych +2,5% oraz 2,1% w maju.
  • Chiny – wskaźnik cen dóbr produkcyjnych w czerwcu (PPI) zmalał o -2,7% r./r. wobec przewidywanych -2,6% oraz -2,9% w maju.
  • Japonia – wstępne zamówienia na maszyny i narzędzia w czerwcu spadły o -12,4% r./r. wobec -7,4% w maju.
  • Szwajcaria – w maju sprzedaż detaliczna wzrosła o +12,8% r./r. wobec +3,1% w kwietniu.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny wg czasu Greenwich)

  • Wielka Brytania – produkcja przemysłowa i wytwórcza w maju (08:30)
  • Wielka Brytania – saldo obrotów towarowych w maju (08:30)
  • Stany Zjednoczone – optymizm małych przedsiębiorstw w czerwcu wg NFIB (11:30)
  • Kanada – rozpoczęte budowy domów w czerwcu (12:15)
  • Wielka Brytania – prognoza PKB w czerwcu według NIESR (14:00)
  • Wielka Brytania – wystąpienie Bailey’a z BoE (14:30)
  • Strefa euro – wystąpienie Asmussena z EBC (15:00)
  • Japonia – wskaźnik cen krajowych dóbr korporacyjnych w czerwcu (23:50)
  • Australia – indeks zaufania konsumentów wg Westpac w lipcu (00:30)
  • Chiny – bilans handlowy w czerwcu (02:00)
  • Japonia – wskaźnik zaufania konsumentów w czerwcu (05:00)

John J Hardy
Saxo Bank