Eugeniusz Gatnar z RPP przedstawia prognozy wzrostu PKB, inflacji i bezrobocia w 2021 roku

Eugeniusz Gatnar z RPP przedstawia prognozy wzrostu PKB, inflacji i bezrobocia w 2021 roku
Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dynamika PKB Polski w 2021 wyniesie 4-5 proc., inflacja w II poł. bieżącego roku wzrośnie do ok. 4 proc., a bezrobocie rejestrowane nie powinno przekroczyć 6,5 proc. - powiedział w rozmowie z TVP Katowice członek RPP Eugeniusz Gatnar.

Wraz z postępem procesu szczepień ożywienie w gospodarce będzie postępowało. (…) Myślę, że cały rok 2021 skończy się wzrostem gospodarczym ok. 4-5 proc. Szczególnie druga połowa roku będzie dla polskich firm dużo korzystniejsza niż pierwsza.

Czytaj także: Odmrożenie handlu i części usług w drugim kwartale da szansę na 4% wzrostu PKB w tym roku >>>

Wzrost inflacji w drugiej połowie roku

„Spodziewam się wzrostu inflacji w drugiej połowie roku, ponieważ mamy odroczony popyt, ludzie odłożyli pieniądze na kontach, ale kiedy gospodarka zostanie w większym stopniu odblokowana, to konsumenci ruszą na zakupy i trzeba się spodziewać, że ceny w drugiej połowie roku będą rosły mocniej niż w tej połowie. Spodziewam się inflacji (…) w okolicy 4 proc.” – dodał.

Stopa bezrobocia nie powinna przekroczyć 6,5 proc.

W ocenie Gatnara stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce nie powinna przekroczyć 6,5 proc.

„To prawdopodobnie maksymalny poziom” – powiedział.

Marcowa projekcja NBP zakłada, że PKB Polski w 2021 r. wzrośnie o 4,1 proc., inflacja w II poł. roku ukształtuje się na poziomie 3,4-3,2 proc. (odpowiednio III i IV kw.).

Źródło: PAP BIZNES