Eugeniusz Gatnar z RPP: do stycznia potrzebne są jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych po 50 pb.

Eugeniusz Gatnar z RPP: do stycznia potrzebne są jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych po 50 pb.
Eugeniusz Gatnar Fot. PAP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do stycznia potrzebne są jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych po 50 pb., a inflacja do końca bieżącego roku może przekroczyć 8 proc. - powiedział w radiu TOK FM członek Rady Polityki Pieniężnej Eugeniusz Gatnar.

Myślę, że musimy się zdecydować na jeszcze dwie podwyżki po ok. 50 pb.

„To byłby poziom, jeśli byśmy go osiągnęli w styczniu, który daje szasnę, że w perspektywie średniookresowej, a więc 8 kwartałów, 2 lat, będziemy mogli wrócić z inflacją do przedziału odchyleń od celu, który wyznacza nam ustawa o NBP” – powiedział Gatnar.

Czytaj także: Jerzy Kropiwnicki z RPP: nie potrafię powiedzieć, czy do stycznia poprę kolejne podwyżki stóp procentowych >>>

„Myślę, że czeka nas jeszcze (…) 2-3 miesiące wzrostu (inflacji – przyp. red.), a potem te czynniki, które powodują wzrosty inflacji, będą powoli wygasały. (…) Wydaje mi się, że już w listopadzie będzie wstępny odczyt inflacji, zapewne przekroczymy 7 proc., a do końca roku 8 proc. może nawet trochę więcej – to będzie wymagało naszej reakcji” – dodał.

Czytaj także: Prezes NBP: obecnie bardziej prawdopodobny dalszy wzrost stóp procentowych, ale ta ocena może się zmienić >>>

„RPP powinna zacząć podwyżki stóp procentowych wcześniej”

Według Gatnara, RPP powinna zacząć podwyżki stóp procentowych wcześniej, niż to uczyniła, żeby przeciwdziałać spirali płacowo-cenowej, która w pewnym stopniu już się rozkręciła.

Czytaj także: Goldman Sachs: RPP podniesie stopę referencyjną do 3 proc. w I poł. 2022 r. >>>

W ocenie członka RPP najmniej zamożne gospodarstwa domowe doświadczają obecnie nawet 15-proc. inflacji.

Kadencja Gatnara w RPP upływa 25 stycznia 2022 r.

Źródło: PAP BIZNES