ESBANK Bank Spółdzielczy zaprasza szkoły do wspólnych działań edukacyjnych
Nazywany miesiącem oszczędzania, październik to także bardzo dobry moment na rozpoczęcie praktycznej edukacji finansowej dzieci i młodzieży. W ramach realizacji Strategii Społecznej Odpowiedzialności Biznesu ESBANK Bank Spółdzielczy od wielu lat angażuje się w działania, które zarówno dla szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych stanowią szansę na wzbogacenie programów wychowawczych o niezwykle przydatne we współczesnym świecie zagadnienia z dziedziny finansów. Ciekawe propozycje dla szkół ze swego terenu ma także w bieżącym roku szkolnym.
Krok pierwszy – SKO
W praktyczny sposób uczą oszczędzania, systematyczności oraz rozważnego gospodarowania pieniędzmi. Tradycja Szkolnych Kas Oszczędności w ESBANKU Banku Spółdzielczym sięga lat 60. ubiegłego wieku. Dziś wspólny program SKO Spółdzielczej Grupy Bankowej, do której należy Bank, ma nowoczesne oblicze w postaci platformy internetowej http://skowsgb.pl/, na której zalogowani użytkownicy mogą znaleźć m.in. materiały edukacyjne, gry i komiksy dla uczniów. Za sprawą książeczek oszczędnościowych, SKO stanowi także pierwsze „minikonto” bankowe ucznia. Dodatkowo dla współpracujących z ESBANKIEM Bankiem Spółdzielczym oraz innymi lokalnymi Bankami Spółdzielczymi SGB szkół podstawowych – to szansa na ciekawe nagrody w ogólnopolskim Konkursie „SKO w SGB„. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego ruszyła edycja 2019/2020 rywalizacji. Regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej Banku, który na zgłoszenia Opiekunów Szkolnych Kas Oszczędnościowych czeka do 15 października br.
Czytaj także: Bank Spółdzielczy w Limanowej zainaugurował akcję oszczędzania: spotkanie z Opiekunami SKO >>>
Krok druki – BAKCYL
Od 2014 r. ważnym elementem edukacyjnej misji ESBANKU Banku Spółdzielczego jest partnerstwo w zainicjowanym przez Warszawski Instytut Bankowości programie Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL. Odświeżony w tym roku szkolnym program to cykl lekcji o finansach i bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni. Dla uczniów klas 6-8 przygotowano zajęcia pt. „Twoje pieniądze” oraz „Od oszczędzania do inwestowania”. Dla uczniów szkół ponadpodstawowych: “Rynek finansowy – zaufanie w biznesie”, „Moje finanse, myślę przedsiębiorczo” oraz „Mądre inwestowanie”. Szczegóły programu oraz zasady współpracy znajdują się na stronie internetowej BAKCYLA. Bezpłatne dla szkół zajęcia prowadzą doświadczeni, przeszkoleni bankowcy-wolontariusze.
Czytaj także: Edukacja. Bakcyl. Wolontariat: BAKCYL i praca wolontariuszy >>>
Wśród nich od blisko 5 lat jest Piotr Mielczarek, Kierownik Filii ESBANKU Banku Spółdzielczego w Ładzicach, który przekonuje: „Lekcje BAKCYLA poruszają zagadnienia niezbędne dla osób wkraczających w świat finansów. Młodzi ludzie uczą się m.in. jak tworzyć budżet, co to jest procent składany czy RRSO. Całość wspiera ciekawa prezentacja multimedialna, dzięki której wiedza zdobyta na lekcjach pozostanie uczniom w głowach na długie lata. Pozwoli to przełamać barierę pierwszego kontaktu z bankiem, uniknąć rozczarowań związanych z pochopnie podjętymi decyzjami oraz przede wszystkim mądrze planować swoje finanse w dorosłym życiu”.
ESBANK Bank Spółdzielczy serdecznie zaprasza szkoły z terenu swojego działania do wspólnej edukacji ekonomicznej dzieci i młodzieży. Bo przecież „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”!