Eryk Łon z RPP: w związku z tarczą antyinflacyjną w lutym stopy procentowe powinny pozostać bez zmian

Eryk Łon z RPP: w związku z tarczą antyinflacyjną w lutym stopy procentowe powinny pozostać bez zmian
Eryk Łon Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Uruchomienie tarczy antyinflacyjnej przez rząd przemawia za tym, aby w lutym stopy procentowe utrzymać na dotychczasowym poziomie - napisał w artykule dla portalu wGospodarce członek RPP Eryk Łon, który 9 lutego kończy kadencję w Radzie.

„Chciałbym wyrazić tego typu przekonanie, że być może warto poczekać do marcowej projekcji inflacji i PKB i wówczas zastanowić się nad tym, czy warto dokonać kolejnej podwyżki stóp procentowych” – napisał Łon.

Przedstawienie przez rząd kolejnych elementów tarczy antyinflacyjnej przemawiałoby raczej za tym, aby w lutym stopy procentowe utrzymać na dotychczasowym poziomie.

Dodał, że styczniowy wskaźnik PMI w przemyśle dla Polski oraz ostatnia edycja badania „Szybki monitoring” NBP dają kolejne argumenty na rzecz tezy, że dokonane przez RPP podwyżki stóp procentowych już odnoszą pewien efekt.

Brak dalszych podwyżek stóp w przypadku umocnienia złotego

Według Łona, gdyby w najbliższych tygodniach lub miesiącach kontynuowany był proces umocnienia złotego, to mogłoby to stanowić argument za brakiem dalszych podwyżek stóp w 2022, zwłaszcza gdyby tempo umacniania kursu złotego było nadzwyczaj mocne.

Czytaj także: Eryk Łon z RPP: podwyżki stóp procentowych z biegiem czasu obniżą presję inflacyjną >>>

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 8 lutego. 

Źródło: PAP BIZNES