Eryk Łon z RPP: szanse na spadek presji inflacyjnej od początku drugiego półrocza

Eryk Łon z RPP: szanse na spadek presji inflacyjnej od początku drugiego półrocza
Eryk Łon Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na początku drugiego półrocza powinny pojawić się sygnały spadku presji inflacyjnej - napisał na portalu wGospodarce członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon.

„Sądzę, że na początku drugiego półrocza powinniśmy zaobserwować objawy spadku presji inflacyjnej. Osobiście wiążę to między innymi z tym, że potencjał wzrostu w zakresie wzrostu cen surowców jest ograniczony, co będzie skutkować choćby tym, że roczne tempo wzrostu cen poszczególnych surowców powinno stopniowo spadać, co powinno wpływać nie tylko na obniżenie inflacji w zakresie cen producentów lecz także inflacji konsumpcyjnej” – napisał Łon.

Czytaj także: Cezary Kochalski z RPP: nie możemy zbyt wcześnie podwyższać stóp procentowych >>>

Członek RPP podkreślił, że analiza lipcowej i listopadowej projekcji NBP, a także sytuacji na rynkach surowców i akcji będą stanowić dla niego przesłanki do poparcia działań w polityce pieniężnej. Dodał, że w tym aspekcie „niczego nie wyklucza”.

Czytaj także: Jerzy Kropiwnicki z RPP: zajmijmy się inflacją, gdy PKB wróci do dobrego tempa wzrostu >>>

„W najbliższych miesiącach będę bardzo uważnie analizował sytuację na rynku cen surowców oraz na rynkach akcji w różnych krajach. Na tej podstawie będę dokonywał własnych prognoz po to, aby wyrobić sobie samodzielny pogląd dotyczący tego, czy można spodziewać się wygasania tendencji inflacyjnych na świecie, a w konsekwencji także i w Polsce” – napisał.

„W połączeniu z analizą treści lipcowej oraz listopadowej projekcji inflacji i PKB powinno stanowić to dla mnie ważną przesłankę przemawiającą za poparciem takiego a nie innego kierunku działania w polskiej polityce pieniężnej. Niczego w tym względzie nie wykluczam. Wiele zależeć będzie od tego, czy na jesieni dojdzie do ponownego istotnego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem” – dodał.

Źródło: PAP BIZNES