Eryk Łon z RPP: podwyżki stóp procentowych z biegiem czasu obniżą presję inflacyjną
(…) Stopniowo odczuwamy pierwszy efekt podwyżek stóp procentowych dokonanych przez Radę Polityki Pieniężnej, jakim jest pojawienie się realnej perspektywy wyhamowania dynamiki akcji kredytowej. Z biegiem czasu będziemy prawdopodobnie świadkami wyhamowania presji inflacyjnej.
– napisał Łon.
Zaostrzanie polityki pieniężnej przez amerykański bank centralny
„Do wyhamowania presji inflacyjnej powinno przyczynić się także przewidywane stopniowe zaostrzanie polityki pieniężnej przez amerykański bank centralny, który – jak wynika to z najnowszych prognoz – ma rozpocząć proces podwyższania stóp w marcu br. Owo podwyższanie stóp powinno przyczynić się do pewnego ochłodzenia aktywności gospodarczej w USA oraz spadku tamtejszej inflacji, co powinno przełożyć się na analogiczne zjawiska w skali globalnej” – dodał.
Rozwój polskiego rynku akcji jednym z elementów polskiej racji stanu
Łon jest zdania, że rozwój polskiego rynku akcji jest jednym z elementów polskiej racji stanu.
„Ponadto w okresie od mojego pierwszego dnia zasiadania w RPP, czyli od dnia 9 lutego 2016 roku do dnia 28 stycznia 2022 roku doszło do wzrostu Warszawskiego Indeksu Giełdowego o 52,0 proc., a w 2021 roku były takie dni, w których WIG ustanawiał rekord historyczny. To wszystko pokazuje, że utrzymywanie umiarkowanych stóp procentowych służy rozwojowi polskiego rynku akcji, którego rozwój można potraktować jako jeden z elementów polskiej racji stanu” – napisał Łon.
Czytaj także: Stopy procentowe w Polsce wzrosną w bezprecedensowo szybkim tempie, a wraz z nimi raty kredytów; raport Banku Pekao >>>
Kadencja Łona w RPP upływa 9 lutego.