Eryk Łon z RPP: nie ma obecnie potrzeby cięcia stóp procentowych

Eryk Łon z RPP: nie ma obecnie potrzeby cięcia stóp procentowych
Eryk Łon Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W kontekście przewidywanych uwarunkowań makroekonomicznych nie ma obecnie potrzeby dokonania redukcji stóp procentowych - napisał w poniedziałkowym artykule dla portalu wGospodarce.pl członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon. Jego zdaniem, aktualny poziom inflacji w Polsce jest odpowiedni.

„Wysoki poziom wskaźnika PMI w przemyśle odnotowany w sytuacji stosunkowo trudnej sytuacji epidemiologicznej skutkującej wprowadzeniem obostrzeń stanowi dla mnie ogromnie silny argument przemawiający za tym, że w kontekście przewidywanych uwarunkowań makroekonomicznych nie ma obecnie potrzeby dokonania redukcji stóp procentowych” – napisał członek RPP. 

Czytaj także: Grażyna Ancyparowicz z RPP: nie ma zagrożenia, że inflacja trwale przekroczy 3,5 proc. >>>

„Dostrzegam natomiast potrzebę kontynuacji programu skupu obligacji skarbowych w celu wpływania na to, aby poziom ich rentowności był możliwe jak najniższy” – dodał. 

„Poziom inflacji w Polsce jest odpowiedni”

Zdaniem Łona, aktualny poziom inflacji w Polsce „jest odpowiedni”. 

W artykule członek RPP pozytywnie ocenił przeprowadzenie przez Narodowy Bank Polski interwencji na rynku walutowym. 

Czytaj także: Polska z najwyższą inflacją w UE: co dalej ze wzrostem cen, kursem złotego i stopami procentowymi? Odpowiada prezes NBP >>>

Zdecydowanie pozytywnie oceniam fakt przeprowadzenia interwencji walutowych. Dzięki ich przeprowadzeniu uczestnicy życia gospodarczego mogą mieć uzasadnione przekonanie, że NBP wyraża odpowiednią troskę o rentowność naszego eksportu. 

„Uważam, że jeżeli w którymś momencie dojdzie w naszym kraju do fali umocnienia złotego, z uwagi choćby na napływ kapitału zagranicznego na polski rynek akcji, to lepiej, aby umocnienie to rozpoczęło się z poziomów bliższych obecnym poziomom kursów EUR/PLN oraz USD/PLN niż tym obserwowanym np. w połowie grudnia poprzedniego roku” – dodał. 

Źródło: PAP BIZNES