Eryk Łon z RPP: możliwe utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie także przez część 2022 roku

Eryk Łon z RPP: możliwe utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie także przez część 2022 roku
Eryk Łon Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Żeby wspierać proces ożywienia gospodarczego w Polsce, być może warto utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie nie tylko do końca 2021 r., ale także przez jakąś część 2022 r. - napisał w artykule dla Radia Maryja członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon. Dodał, że decyzje będą zależeć od najbliższych projekcji inflacji w listopadzie i marcu.

Chcąc wspierać dalej proces ożywienia gospodarczego w naszym kraju być może warto utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie nie tylko do końca tego roku, lecz także przez jakąś część roku następnego.

„Wiele będzie zależeć od treści zarówno tegorocznej projekcji listopadowej, jak również projekcji z marca roku następnego. Generalnie opowiadam się za tym, aby starać się czynić wszystko, co tylko możliwe, aby wspierać powrót polskiej gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego a ekspansywna polityka pieniężna może być bardzo pomocna w realizacji tego celu” – napisał Łon.

Czytaj także: Jerzy Kropiwnicki z RPP: pierwsza podwyżka stóp procentowych powinna być niewielka >>>

„Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że scenariusz przejściowego charakteru wzrostu presji inflacyjnej ma charakter bazowy i gdyby okazało się jednak, że z różnego typu analiz wynika, że realna staje się perspektywa trwałego utrzymywania się inflacji nieco powyżej 3,5 proc. być może wówczas należałoby rozważyć przemyślenie podjęcia decyzji o zwiększeniu poziomu stóp procentowych” – dodał.

Presja inflacyjna wydaje się zmniejszać

Zdaniem Łona, presja inflacyjna płynąca z segmentu cen ropy naftowej wydaje się istotnie zmniejszać, a to zjawisko zdecydowanie warto brać pod uwagę podczas „procesu refleksji” nad optymalnym sposobem prowadzenia polskiej polityki pieniężnej.

„Z jednej strony warto mieć świadomość tego, że z uwagi na wzrost cen ropy naftowej źródła zwyżek inflacji konsumpcyjnej w naszym kraju mają w dużym stopniu charakter zewnętrzny, z drugiej strony stabilizacja cen ropy naftowej powinna doprowadzić do spadku presji inflacyjnej i umożliwić powrót inflacji konsumpcyjnej do dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego w 2022 r.” – dodał.

Czytaj także: Jerzy Żyżyński z RPP: stopy procentowe w Polsce do końca roku pozostaną raczej bez zmian >>>

„Sektor bankowy coraz lepiej sobie radzi w środowisku niskich stóp procentowych”

Łon widzi coraz więcej dowodów na to, że sektor bankowy coraz lepiej sobie radzi w środowisku niskich stóp procentowych i do tej poprawy nie jest mu potrzebna podwyżka stóp przez bank centralny.

„Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że stabilizacja stóp na niskim poziomie sprzyja utrzymywaniu na niskim poziomie kosztów obsługi długu publicznego oraz kosztów obsługi kredytów, w tym także kredytów mieszkaniowych” – ocenia Łon.

Czytaj także: Łukasz Hardt z RPP: polityka pieniężna potrzebuje ostrożnej normalizacji, odejście CPI od celu nie jest czasowe >>>

Łon opowiedział się w artykule, aby w przyszłości rozważyć umieszczenie w komunikatach po posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej fragmentu poświęconego sytuacji na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie.

„(…) W tym kontekście można by nawiązać do zachowania Warszawskiego Indeksu Giełdowego, a może i innych polskich indeksów giełdowych” – napisał.

Źródło: PAP BIZNES