Ergo Hestia: Bezpieczne odśnieżanie dachów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

ergo.hestia.01.400x220Ergo Hestia zwraca uwagę, że pierwsze przymrozki i pierwsze większe opady śniegu to czas odśnieżania dachów.

Problem ten dotyczy przede wszystkim obiektów wielkopowierzchniowych – supermarketów, hal produkcyjnych czy centrów handlowych. Obowiązki poszczególnych uczestników tzw. procesu budowlanego, w tym obowiązki związane z odśnieżaniem dachów reguluje ustawa Prawo budowlane.

„Zgodnie z zapisami ustawy za prawidłowe zdefiniowanie oddziaływania śniegu odpowiada projektant, natomiast właściciel lub zarządca zobowiązany jest do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego” – mówi Magdalena Kanarek z Biura Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw Ergo Hestii i wskazuje: „Warto również pamiętać, że w związku z nieprzestrzeganiem przez właściciela budynku obowiązujących przepisów, zwłaszcza tych dotyczących zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznego oddziaływania, takich jak intensywne opady śniegu, ubezpieczyciel może rozważać odmowę wypłaty odszkodowania”.

Ergo Hestia przypomina, że odśnieżanie połaci dachowych należy do prac szczególnie niebezpiecznych, w związku z tym pracodawca powinien zadbać o odpowiednie środki zabezpieczające pracownika przed upadkiem z wysokości oraz pamiętać o wymogach prawnych.

Źródło: PIU