Eksport uratuje japońską gospodarkę

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Mimo iż sytuacja ekonomiczna Japonii nadal nie wygląda zbyt optymistycznie, w ostatnim czasie obserwujemy znaczące wzrosty na tamtejszym parkiecie. W środę główny indeks tokijskiej giełdy Nikkei 255 wzrósł do 18 202.40, zbliżając się w ten sposób do najwyższego poziomu od 15 lat.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach trend ten zostanie podtrzymany – jak wynika z danych opublikowanych przez japońskie Ministerstwo Finansów, w styczniu dynamika eksportu w Kraju Kwitnącej Wiśni wzrosła z 12.9% r/r do 17% r/r, podczas gdy dynamika importu spadła aż o 9%. Zdaniem analityków, znaczący wzrost eksportu w I kwartale 2015 roku powinien pozytywnie wpłynąć na prognozy dotyczące tempa wzrostu gospodarczego.

150219.wake.550x

Rano uwagę inwestorów przyciągnęły informacje o złożeniu przez grecki rząd wniosku o przedłużenie umowy kredytowej ze strefą euro na kolejne 6 miesięcy. W ciągu dnia poznamy także treść protokołu z ostatniego posiedzenie ECB, podczas którego podjęto decyzję o rozpoczęciu programu luzowania ilościowego. Zza Oceanu napłyną natomiast cotygodniowe dane obrazujące aktualną sytuację ekonomiczną na amerykańskim rynku pracy.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska