Eksport mocno przyspieszył

Eksport mocno przyspieszył
Mariusz Zielonka Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Eksport w listopadzie br. pozytywnie zaskoczył. Jego wzrost o 17,5% był zdecydowanie szybszy niż w dwóch poprzednich miesiącach. Tempo wzrostu importu nadal było jednak wyższe i również przyspieszyło (+30%) - podał GUS.

Po dwóch miesiącach relatywnie niskich wzrostów naszego eksportu, listopad przyniósł jego dynamiczne ożywienie. Według wstępnych danych, eksport zwiększył się aż o 17,5% i osiągnął 27,2 mld euro. Prawdopodobnie eksport będzie kontynuował wzrosty w kolejnych miesiącach, tak przynajmniej wskazują dane pochodzące z indeksu PMI, gdzie wyraźnie wzrastają nowe zamówienia. Negatywny wpływ na kondycję eksportu mogą mieć jednak kolejne restrykcje u naszych głównych, unijnych, partnerów handlowych. Podobnie jednak jak w poprzednich falach pandemii Covid-19 to sektor usług będzie zdecydowanie bardziej dotknięty restrykcjami niż branża przemysłowa. Polskim przedsiębiorstwom nadal ciążą ceny produktów na rynku hurtowym. Nie bez wpływu pozostają również wzrosty cen paliw i energii. 

Czytaj także: GUS: nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po listopadzie wyniosła miliard euro >>>

Po jedenastu miesiącach 2021 r. eksport jest na niewielkim plusie.  Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego wyniosła w tym czasie 1 mld euro.

Jest to wyniki identyczny jak w październiku. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku eksport wzrósł o 22,5%, a import o 28,0%.

Źródło: Konfederacja Lewiatan