Eksperci dla polskiego eksportu
Poszukiwanie właściwych rozwiązań dla finansowania internacjonalizacji swoich działań ciągle spędza sen z powiek wielu polskim eksporterom.
Relacja Piotra Skonecznego
O sposobach na pozyskanie środków potrzebnych na rozpoczęcie działalności zagranicznej oraz zwiększenie konkurencyjności polskich produktów na obcych rynkach dyskutowali w środę 14 września 2011 ekonomiści oraz dyplomaci na zorganizowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego konferencji „Export Finance II“ w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Podczas spotkania objętego honorowym patronatem Ministra Gospodarki, a współorganizowanej m.in. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, skupiono się przede wszystkim na instrumentach wspierania eksportu. Na polskich eksporterów czeka ponad 5,7 mld zł w formie m.in. poręczeń czy dopłat do odsetek kredytów eksportowych – podkreślił w mowie otwierającej konferencję Jerzy Kurella, Wiceprezes Zarządu BGK. Wtórował mu Krzysztof Kluza, dyrektor BGK, stwierdzając jednocześnie, iż wzmocniona konkurencyjność na rynkach zagranicznych oraz eliminacja ryzyka braku zapłaty od zagranicznego kontrahenta to tylko niektóre z korzyści, które eksporterzy mogą wynieść z uczestnictwa w programach wspierających tworzonych przez BGK i PARP, jak choćby Rządowy Program Rozwoju Eksportu czy Paszport do Eksportu.
Szczególny nacisk położono na współpracę, możliwość promocji i eksportu polskich produktów do czterech szybko rozwijających się krajów: Ukrainy, Kazachstanu, Uzbekistanu oraz Wietnamu. Jak wskazywał Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista KUKE SA – Perspektywy rozwoju wymiany handlowej z rozwijającymi się krajami wschodnimi, takimi jak Kazachstan czy Uzbekistan, są bardzo obiecujące.
Podczas konferencji podkreślono również kluczową rolę ubezpieczeń w zapewnieniu efektywności działań eksportowych. W tej chwili w Polsce jesteśmy w stanie zaoferować takie same produkty dla eksporterów jak inne korporacje zagraniczne – zaznaczył Zygmunt Kostkiewicz, Prezes Zarządu Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.