Ekonomiści PKO Banku Polskiego najlepsi w 2020 roku

Ekonomiści PKO Banku Polskiego najlepsi w 2020 roku
PKO Bank Polski - Logo (źródło: PKO BP S.A.)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zespół ekonomistów PKO Banku Polskiego zajął pierwsze w konkursie prognoz "Parkietu" za 2020 rok. Kluczem do zwycięstwa była wszechstronność, systematyczność i bazowanie na szerokim wachlarzu danych m.in. analizujących płatności kartami, zużycie energii czy wykorzystanie narzędzi związanych z wyszukiwaniami internetowymi Polaków.

Ekonomiści PKO Banku Polskiego zwyciężyli w konkursie prognoz „Parkietu”. Zespół kierowany przez Piotra Bujaka zajął pierwsze miejsce w głównym rankingu łącznie dla wskaźników makro i rynkowych oraz zwyciężył w rankingu prognoz wskaźników makroekonomicznych. Kluczem do sukcesu okazała się systematyczność i wszechstronność. Zespół bankowych ekonomistów jako jedyny spośród 24 uczestniczących w konkursie był w pierwszej piątce najlepszych prognostów w każdym kwartale 2020 roku.

Zespół ekonomistów PKO BP poradził sobie najlepiej w Polsce z przewidywaniem wartości wskaźników gospodarczych w dobie pandemii

Piotr Bujak, Marta Petka-Zagajewska, Urszula Kryńska, Marcin Czaplicki i Michał Rot. To skład zespołu ekonomistów, który poradził sobie najlepiej w Polsce z przewidywaniem wartości wskaźników gospodarczych w dobie pandemii. Okresie, który utrudniał budowę nie tylko długoterminowych scenariuszy, ale także prognozowanie krótkoterminowych wskaźników.

Czytaj także: Ranking Finnoscore 2020: PKO Bank Polski europejskim liderem cyfrowej bankowości >>>

Ze względu na ogromną dynamikę wydarzeń w trakcie pandemii prognozowanie w 2020 roku było jednocześnie wyjątkowo trudne i wyjątkowo ważne. Tym bardziej cenimy sobie zwycięstwo akurat w tej edycji konkursu.

– Za sukcesem stoi zespół zaangażowanych ekonomistów, którzy chcieli i potrafili jak najlepiej zmierzyć puls gospodarki. Liczyła się umiejętność stosowania alternatywnych danych i metod data science. Cieszę się, że wykorzystaliśmy technologiczne możliwości PKO Banku Polskiego i dziękuję wszystkim departamentom banku które pomogły nam w osiągnięciu tego sukcesu – podkreśla Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego, który w marcu na dorocznej gali „Parkietu” odbierze tytuł ekonomisty roku.

Konkurs krótkoterminowych prognoz, „Parkiet” organizuje już od 2005 r. Biorący w nim udział ekonomiści – w tym roku były to 24 zespoły analityczne lub indywidualni analitycy – nie tyle przewidują, jaka będzie przyszłość, ile szacują, jak koniunktura w danym miesiącu przełoży się na dotyczące tego okresu dane publikowane w kolejnym miesiącu. Na co dzień raporty analityczne ekonomistów PKO Banku Polskiego można śledzić na stronie Centrum Analiz oraz na kontach @PKO_Research oraz @Analizy_PKOBP na Twitterze.

Źródło: PKO Bank Polski / PKO BP