ECB rozpoczyna skup aktywów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Najważniejszym wydarzeniem wczorajszej sesji było bez wątpienia posiedzenie ECB. Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, Mario Draghi podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie oraz zapowiedział wprowadzenie programu luzowania ilościowego, umożliwiającego dalsze łagodzenie polityki monetarnej Wspólnoty. W tym celu, ECB planuje rozpoczęcie skupu ABS-ów oraz kontynuowanie - zapoczątkowanej we wrześniu - operacji TLTRO.

Wbrew początkowym spekulacjom, publikacja komunikatu z wczorajszego posiedzenia ECB oraz mniej gołębie niż przewidywano przemówienie Mario Draghiego, nie wpłynęły w znaczący sposób na sytuację na rynku walutowym, doprowadzając jedynie do chwilowego umocnienia wartości europejskiej waluty. W efekcie kurs EUR/USD wzrósł wczoraj o +0.41%, wynosząc 1.2697. Wiele wskazuje jednak na to, że pogłębiające się różnice pomiędzy działaniami ECB oraz Fed, w dalszym ciągu będą sprzyjały dużej zmienności na głównej parze walutowej i kontynuacji trendu umacniania dolara.

Istotne znaczenie dla przebiegu dzisiejszej sesji będzie miała publikacja usługowych indeksów PMI. Popołudniu  zza Oceanu napłyną także informacje o aktualnej sytuacji na amerykańskim rynku pracy – analitycy spodziewają się wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym z 142K do 215K.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska