EBOiR: 75 mln USD na rozwój Elemental Holding w Polsce

EBOiR: 75 mln USD na rozwój  Elemental Holding w Polsce
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zamierza zainwestować 75 mln USD w grupę Elemental Holding. Środki mają być przeznaczone na rozwój działalności Grupy w Polsce, w tym na wsparcie budowy pierwszego w Polsce zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych.

„Grupa Elemental Holding będzie mogła wykorzystać środki od EBOR na rozwój nowego obszaru działalności Grupy, czyli recyklingu baterii Li-Ion. W ramach działań w tym obszarze powstaje w Zawierciu na Śląsku jeden z największych w Europie zakładów recyklingu baterii Li-Ion i odzyskiwania z nich strategicznych pierwiastków m.in. metali z grupy platynowców” – napisano.

Otwarcie zakładu na przełomie III i IV kwartału 2023 r.

Dodano, że otwarcie zakładu przewidziane jest na przełom III i IV kwartału 2023 roku.

Grupa Elemental Holding specjalizuje się w produkcji strategicznych metali, w tym metali z grupy platynowców (platyna, pallad i rod). Dotychczasowe główne obszary działalności Grupy to recykling zużytych katalizatorów samochodowych oraz sprzętu elektronicznego, tzw. e-waste.

Recykling odpadów elektronicznych

„Od kilku lat konsekwentnie realizujemy politykę rozwoju naszej Grupy poprzez wchodzenie na nowe rynki i w nowe obszary działalności. Jest to możliwe m.in. dzięki pozyskiwaniu zewnętrznego finansowania. Środki z planowanego przez EBOR wsparcia pomogą nam zrealizować nasz najnowszy projekt – inwestycję typu greenfield w Zawierciu, otwierając nowe perspektywy wzrostu w nowo utworzonym obszarze recyklingu baterii” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes Grupy Elemental Holding, Paweł Jarski.

Czytaj także: Santander Consumer Bank: 350 mln zł z EBOiR na finansowanie ekologicznych inwestycji >>>

Poza recyklingiem baterii Li-Ion, nowy zakład umożliwi recykling odpadów elektronicznych: płytek obwodów drukowanych oraz zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, co pozwoli na odzyskanie z nich kluczowych metali, takich jak miedź, złoto, cynk, srebro i kobalt.

Źródło: PAP BIZNES