EBC ograniczy program QE

EBC ograniczy program QE
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni na rynkach walutowych było w posiedzenie EBC. Instytucja ta postanowiła, że od następnego roku dojdzie do ograniczenia programu QE.

Objętość zakupionych aktyw spadnie z 60 do 30 mln euro i w na tym poziomie zostanie utrzymana co najmniej do września 2018 r. Jednocześnie EBC stwierdził, że ewentualne podwyższenie stóp procentowych nastąpi dopiero po dłuższym czasie od zakończenia programu QE. Członkowie europejskiego banku centralnego pozostają ostrożni jeżeli chodzi o zaostrzenie polityki pieniężnej. Wynika to głównie z niskiej inflacji, która w strefie euro wynosi 1,5%. To zachowanie może być jednak ryzykowne. W niektórych krajach strefy euro (ze względu na długoterminową bardzo luźną politykę pieniężną) może dojść do przegrzania gospodarki. Ponadto na czynniki stojące za niską stopą inflacji EBC nie ma wpływu. Dlatego można dyskutować o tym, czy odchylenia bieżącej inflacji od tej celowej powinny mieć tak istotny wpływ na decyzje podejmowane przez członków europejskiego banku centralnego.

Złoty w tym tygodniu się osłabił. Polskiej walucie nie pomogły nawet wyniki stopy bezrobocia. Ta spadła na 6,8%, co daje najniższy wynik od września 1991 r. W piątek rano kurs złotego w stosunku do euro był na poziomie 4,26 EUR/PLN. Eurodolar był na poziomie 1,16 EUR/USD.

Malwina Krakus

AKCENTA