E-paragony dla transakcji bezgotówkowych i…gotówkowych

E-paragony dla transakcji bezgotówkowych i…gotówkowych
Robert Łaniewski, Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Elektroniczne paragony powinny zastąpić papierowe paragony fiskalne - uważa Robert Łaniewski prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego

#RobertŁaniewski: Nadal 70% transakcji #B2C jest dokonywanych w gotówce, dlatego dla tych transakcji powinny być także tworzone elektroniczne paragony fiskalne #FROB @bezgotowkowa @MPiT_GOV_PL

Konsumenci i przedsiębiorcy oczekują szybkiego wprowadzenia kas rejestrujących on-line, bo dzięki temu będzie możliwe łatwe otrzymywanie i gromadzenie elektronicznych paragonów fiskalnych – mówi Robert Łaniewski prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Aby tak się stało konieczna jest nowelizacja ustawy VAT, która nakazuje wydrukowanie papierowych paragonów fiskalnych przy każdej operacji sprzedaży. Gdyby w ustawie pojawiłby się zapis, że przedsiębiorca nie musi drukować paragonu jeżeli skutecznie udostępni go w wersji elektronicznej to korzyści odnieśliby przedsiębiorcy i konsumenci – podkreśla prezes FROB.

Paragony fiskalne już są?

Co ciekawe, paragony fiskalne już w pewnym sensie funkcjonują w naszym obrocie gospodarczym, jako elektroniczne potwierdzenia sprzedaży. Część detalistów – jak mówi Robert Łaniewski – wysyła drogą elektroniczną do swoich klientów takie potwierdzenia sprzedaży, które są potem traktowane przez nich jako dowód zakupu np. w przypadku reklamacji danego produktu.

W obecnym stanie prawnym konsumenci mogą otrzymywać fakturę elektroniczną, ale to i tak nie zwalnia przedsiębiorcy od wydrukowania jej. Najczęściej te papierowe dokumenty są wyrzucane przez konsumentów do kosza.

Źródło: Robert Lidke