E-dowody w Polsce w 2019 roku?
Podczas dwudniowej konferencji „Impact Fintech’17” w Katowicach Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych prezentuje nowoczesne rozwiązania związane z produkcją e-dowodu. O stanie przygotowań do wprowadzenia polskiego dowodu osobistego rozmawiali podczas debaty „PL-ID: are we there yet?” (PL_ID: jesteśmy tam jeszcze?”) sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Zdzikot i członek Zarządu PWPW S.A. Robert Malicki.
Debata o e-dokumentach
Tomasz Zdzikot przypomniał, że projekt wdrażania w Polsce dowodu osobistego z warstwą elektroniczną powstaje we współpracy Ministerstwa Cyfryzacji (koordynacja projektu), MSWiA oraz Ministerstwa Zdrowia, gdyż – jak wyjaśnił – „jest tam także komponent, który będzie umożliwiał w przyszłości potwierdzenie uzyskania świadczenia, czyli po prostu wizyty u lekarza”.
Opracowaną przez trzy resorty koncepcję e-dowodu Rada Ministrów przyjęła w sierpniu, a teraz – w zespole międzyresortowym w Komitecie Sterującym – trwają prace projektowe. „Mamy nadzieję, że zakończą się – tak jak pierwotnie zakładaliśmy – wdrożeniem tego nowego dokumentu, nowego dowodu osobistego z czipem, w pierwszym kwartale 2019 roku” – powiedział Tomasz Zdzikot.
Dokumenty mają być bardzo podobne do obecnych, a dane, które są teraz widoczne, będą dostępne w warstwie elektronicznej. „Oprócz tego znajdą się tam dane biometryczne, a to podwyższy bezpieczeństwo potwierdzania tożsamości” – poinformował Robert Malicki.
Tomasz Zdzikot zwrócił uwagę, że jest teraz wiele narzędzi i technik potwierdzania cyfrowej tożsamości, ale dowód osobisty z warstwą elektroniczną będzie „najbardziej powszechnym i bezpiecznym rozwiązaniem potwierdzającym tożsamość w świecie cyfrowym, umożliwiającym rozwój usług on-line”.
Robert Malicki porównał nowy dokument do klucza, który umożliwi poruszanie się we wszystkich systemach cyfrowych (np. zdrowotnym czy bibliotecznym), jednak instytucje tym zainteresowane będą musiały zastosować w swoich systemach interfejs umożliwiający odczytanie e-dowodu.
Wprowadzanie nowych dowodów nie spowoduje przymusu wymiany obecnie posiadanych i nadal ważnych. Jednak każdy chętny będzie mógł złożyć wniosek o nowy dowód. Zainteresowanie może być duże, ponieważ e-dowód – poza potwierdzeniem tożsamości i możliwością podróżowania w strefie Schengen – będzie miał kilka nowych funkcjonalności. Są wśród nich składanie oświadczeń woli, zdobycie poświadczenia wizyty u lekarza czy wyrażenie zgody na dostęp do dokumentacji medycznej. Szacuje się, że dzięki ułatwieniom służba zdrowia zaoszczędzi 650 mln zł rocznie.
„To będzie rozwiązanie absolutnie elastyczne. Każdy pomysł, przy którym będzie można wykorzystać tożsamość cyfrową, znajdzie zastosowanie” – podkreślił Robert Malicki. „Damy klucz będący nośnikiem tożsamości cyfrowej obywateli, który można będzie zastosować w zasadzie wszędzie” – dodał Malicki.
Decyzje wkrótce
„Nie ma większych przeszkód prawnych. W przyszłym roku planowane jest skierowanie nowelizacji ustawy o dowodzie osobistym do Sejmu i Senatu” – poinformował menadżer ds. rozwoju produktów w PWPW Maciej Jankowski. Zapewnił, że spółka jest przygotowana do produkcji e-dowodu i przypomniał, że wytwórnia produkuje już dowody z warstwą elektroniczną m.in. dla Armenii i Litwy.
Źródło: Centrum prasowe PAP
Źródło zdjęcia: PAP/A.Grygiel