Dziś EBC ogłosi skup obligacji skarbowych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

morawski.ignacy.fm.pbc.bank.01.267x400Dziś w centrum uwagi decyzja EBC o godz. 13.45 (oczekiwane utrzymanie stóp procentowych bez zmian) oraz konferencja prezesa EBC, na której poznamy szczegóły programu skupu obligacji skarbowych o godz. 13.45 (patrz następna strona).

Polska

We wtorek mieliśmy doskonałe dane z rynku pracy, a w środę doskonałe dane o produkcji przemysłowej. Wzrosła ona o 8,4 proc. rok do roku i 2,3 proc. miesiąc do miesiąca – ponad 3 pkt proc. więcej od oczekiwań rynku i 1,5 pkt powyżej mojej prognozy. Słowa doskonałe używam nieco prowokacyjnie, nie są to bowiem osiągi jakie moglibyśmy uzyskiwać przy lepszym otoczeniu międzynarodowym, ale jak na obecne warunki jest naprawdę nieźle. Momentum produkcji, czyli średnia zmian miesięcznych (zmiany miesięczne zawsze podaję odsezonowane) wyraźnie wzrosło pod koniec 2014 r., co widać na wykresie obok. Bardzo ciekawe będą dane za styczeń i luty, ponieważ one pokażą pierwszy wpływ szoku jakiego doznała Rosja i wschód Europy na przełomie 2014/2015 r., ale na tym etapie można zakładać, że wpływ nie będzie bardzo duży – nie widać go na razie w indeksach koniunktury. Możliwe, że firmom udaje się nadrobić utraconą sprzedaż na wschodzie sprzedażą krajową. Wczoraj dobrze wyglądały również dane z budownictwa (produkcja w grudniu +5 proc. rok do roku). Kolejny raz bardzo niski był za to odczyt inflacji PPI: -2,5 proc. Tutaj widać efekty spadku cen ropy. Deflacja na pewno utrzymuje przestrzeń do obniżki stóp procentowych, ale – co powtarzam kolejny raz – ci którzy liczyli na serię cięć muszą czuć niepokój.

151022.daily.01.400x

Podsumowanie: Dobre dane z przemysłu rozwiewają nieco obawy przed indukowanym przez Rosję spowolnieniem PKB.

Strefa euro

Dziś ważny dzień- ogłoszenie przez Europejski Bank Centralny programu skupu obligacji skarbowych. Dwa ważne pytania to: a) jaki to będzie miało wpływ na realną gospodarkę, b) jaki to będzie miało wpływ na rynek finansowy? Jeżeli chodzi o realną gospodarkę, to głównym kanałem oddziaływania skupu obligacji jest obniżenie kosztów finansowania rządów i przez to obniżenie presji na konsolidację fiskalną oraz w wielu przypadkach zapewnienie wypłacalności. Oddziaływanie na gospodarkę poprzez obniżenie kosztu finansowania wydaje się ograniczone, ponieważ problemem jest popyt na kredyt a nie jego koszt, a poza tym firmy rzadko finansują się na rynku, a najczęściej w bankach. Jeżeli chodzi o rynki finansowe, to w krótkim okresie kluczowa jest skala programu – informacje prasowe wskazują, że to może być ok. 1 bln euro w ciągu dwóch lat. Nie jest to coś co zwali z nóg rynek, więc nie oczekiwałbym masywnej przeceny euro. Zwróciłbym uwagę, że na razie – wbrew prognozom – polityka EBC ma ograniczony wpływ na złotego. Może więc generalnie jej wpływ na rynek jest przeceniany?

151022.daily.02.400x

Podsumowanie: Oczekiwania wskazują, że EBC wprowadzi skup aktywów na poziomie ok. 50 mld euro miesięcznie.

Rynek

Złoty umocnił się wczoraj istotnie wobec euro, czemu sprzyjały przecieki o całkiem solidnym programie skupu aktywów przez Europejski Bank Centralny oraz bardzo dobre dane o produkcji (patrzy wyżej). To że dane mogą być bardzo dobre sygnalizowałem wczoraj, choć złoty zaczął się umacniać jeszcze przed publikacje GUS – ona tylko wzmocniła ten trend. Jeżeli skup okaże się rzeczywiście duży, to jeszcze może to pomóc złotemu, choć bardzo wiele już jest w cenach. Warto też przypomnieć, że EBC ma tendencję do zaskakiwania, dlatego generalnie dziś tematem numer jeden jest podwyższona zmienność i zwiększone ryzyko. Na rynku stopy procentowej nie było wielkich zmian. Z jednej strony dane makro są bardzo dobre, z drugiej strony wciąż cięcie stóp proc. jest bardzo realne, więc rentowności trzymają się niskich poziomów.

151022.daily.03.400x

Podsumowanie: Złoty mocniejszy m.in. dzięki dobrym danym o produkcji w Polsce i przeciekom co do dzisiejszej decyzji EBC.

Ignacy Morawski
Główny Ekonomista
BIZ Bank