„Dzielmy się doświadczeniami z budżetem partycypacyjnym“ – nowa strona internetowa MAC

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

budzet.kalkulacje.250x166.gifCoraz więcej gmin w Polsce przygotowując budżet korzysta z formuły budżetu partycypacyjnego. To i duże miasta, jak Poznań, ale i mniejsze - Sopot, Płock, czy Karpacz. Polega to na szerokich konsultacjach z mieszkańcami planowanych wydatków oraz pytaniu mieszkańców, które wydatki powinny być zrealizowane w pierwszej kolejności.

Budżet partycypacyjny od wielu lat stosowany jest w krajach Europy Zachodniej, wiemy już więc, jakie ma zalety. Do najważniejszych należy zwiększenie wpływu obywateli na finanse miasta, wzrost zaufania społeczności do władz gminy, większa wiedza mieszkańców o możliwościach finansowych miast.

Ponieważ podjęte już w kraju inicjatywy MAC ocenia pozytywnie, na stronie ministerstwa przygotował informacje na temat budżetu partycypacyjnego:

  • czym jest BP;
  • jakie są jego modele;
  • jakie są korzyści ale i zagrożenia;
  • jakich standardów należy przestrzegać, aby osiągnąć sukces.

„Zależy nam na tym, aby serwis ten stał się miejscem wymiany informacji i doświadczeń. Dlatego zachęcamy przedstawicieli gmin, w których zrealizowano projekt do nadsyłania informacji. W serwisie dostępny jest prosty formularz do ściągnięcia i wypełnienia. Mamy nadzieje, że zebrane informacje przydadzą się tym obywatelom i przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego, którzy zastanawiają nad wdrożeniem budżetu partycypacyjnego w swoich miejscowościach.”

Źródło: www.mac.gov.pl