Działki PKP Nieruchomości tańsze od oferty rynkowej, ale jest haczyk

Działki PKP Nieruchomości tańsze od oferty rynkowej, ale jest haczyk
Fot. stock.adobe.com/maho
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Działki oferowane przez PKP są tańsze nawet o 300 złotych za metr od gruntów będących w obrocie na rynku - wynika z analizy domiporta.pl. Oferta ta ma jednak swoje wady. Liczba dostępnych działek jest nieduża, a ich lokalizacja ograniczona do terenów przy trasach kolejowych, często w mniejszych miejscowościach.

#Działki oferowane przez #PKP są tańsze nawet o 300 złotych za metr od gruntów będących w obrocie na rynku #nieruchomości

Działki cieszą się rosnącą popularnością wśród użytkowników serwisu domiporta.pl – wynika z analizy najczęściej wybieranych przez nich kryteriów wyszukiwania nieruchomości. Liczba zapytań o działki wzrosła w ostatnich 6 miesiącach o 44%. Najbardziej poszukiwane są grunty od 500 do 2000 metrów. We wrześniu liczba zapytań odnoszących się do powierzchni w tych zakresach wyniosła 62% wszystkich wyszukań dotyczących działek. Na kolejnym miejscu, patrząc pod kątem zainteresowania gruntem na sprzedaż, znajdują się działki o powierzchni od 2 do 5 tysięcy metrów – 18%.

W Zachodniopomorskim chcą budować domy

Największą grupę poszukujących stanowią inwestorzy indywidualni, chcący kupić działkę pod budowę domu. Tak duży zakres powierzchni sugeruje, że wśród zainteresowanych kupnem są osoby szukające małych działek na terenach miejskich lub podmiejskich, jak też inwestorzy poszukujący większych gruntów na terenach wiejskich (również rolnych z zamiarem przekształcenia ich w budowlane), by wybudować na nich domy z ogrodem lub sadem.

Wykres: Liczba zaptań o działki

Źródło: Domiporta.pl

Największy wzrost zainteresowania działkami miał miejsce w ostatnich 6 miesiącach w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim. W pierwszym z nich liczba wyszukań działek wzrosła o rekordowe 131%.

Alternatywne źródła podaży gruntów

Osoby poszukujące działek pod budowę domu, poza przeglądaniem ofert w serwisach internetowych, sięgają też po alternatywne źródła podaży gruntów. Mogą to być licytacje komornicze, wyprzedaż działek przez gminy, licytacje organizowane przez wojsko i nadleśnictwo czy wyprzedaż gruntów przez PKP.

Analitycy serwisu domiporta.pl sprawdzili, jakie działki są obecnie oferowane przez spółkę PKP Nieruchomości, która zajmuje się zarządzaniem gruntami, mieszkaniami oraz obiektami użyteczności publicznej należącymi do grupy kolejowej. Pod uwagę wzięto wybrane działki znajdujące się w ofercie PKP Nieruchomości o powierzchni od 500 do 2 000 metrów. Porównanie ofert PKP z ofertami rynkowymi oparto na zbliżonych powierzchniach, lokalizacji i uśrednionych cenach z dokładnością do powiatu bądź gminy.

Można złapać okazję

Według analityków serwisu domiporta.pl – metr gruntu od PKP Nieruchomości jest tańszy średnio o 115% w porównaniu z gruntami o tej samej powierzchni, zlokalizowanymi w tych samych powiatach. Różnica cen osiąga średnio 92 złote na jednym metrze kwadratowym na korzyść działek PKP.

Tabela: Różnica w śdrendiej cenie gruntów

Źródło: Domiporta.pl

Największe oszczędności sięgające ponad 280 złotych za m2 można wygenerować w województwach małopolskim i łódzkim. W pozostałych województwach różnica na jednym metrze wynosi od 16 do 83 złotych. Wyjątkiem jest województwo mazowieckie, w którym za grunt od PKP przyjdzie zapłacić 3 złote drożej, co oznacza, że tutaj polowanie na atrakcyjne grunty z zasobów PKP może być czasem straconym.

Różne standardy nieruchomości

PKP oferuje nieruchomości w bardzo szerokim zakresie cenowym, nawet jeżeli działki mają podobną powierzchnię. Przykładowo, grunt we Włocławku o powierzchni 1 770 metrów kwadratowych, w pełni uzbrojony w sieć elektroenergetyczną, wodociągową, gazową i kanalizacyjną kosztuje 160 tysięcy złotych. Natomiast działka w tym samym województwie, położona w Aleksandrowie Kujawskim, o powierzchni 1 770 metrów bez uzbrojenia kosztuje już zaledwie 50 tysięcy złotych.

Wśród badanych gruntów można znaleźć działki w dużych miastach takich jak Kraków czy Łódź – lecz  stanowią one mniej więcej ¼ wszystkich ofert. Większość działek jest zlokalizowana w niewielkich miejscowościach bądź wsiach tuż przy ważnych punktach tras kolejowych – Sikorzyno, Rogoźno czy Strzelno to przykłady takich miejsc.

Aby przejrzeć zasoby nieruchomości PKP najlepiej skorzystać z oficjalnej wyszukiwarki nieruchomości znajdującej się na dedykowanej stronie. Można w niej określić podstawowe parametry zapytania: cenę, metraż oraz lokalizację.

Formalności do przebrnięcia

PKP sprzedaje swoje nieruchomości w czterech trybach:

– przetargowym,

– bezprzetargowym,

– rokowań,

– zamiany nieruchomości.

Przy każdej ofercie znajduje się dokładna informacja o tym, w jakim trybie nieruchomość można kupić i na jakim etapie jest postępowanie. Spółka najczęściej przeprowadza przetarg ustny nieograniczony w formie licytacji bądź pisemny ofertowy. Mogą w nich brać udział osoby fizyczne, prawne oraz podmioty nieposiadające osobowości prawnej (spółki, wspólnoty mieszkaniowe, stowarzyszenia, itp.). Cenę gruntu można negocjować, ale tylko w przypadku, gdy odbyły się dwa przetargi i nie został wyłoniony kupujący. PKP Nieruchomości może wtedy nieco obniżyć cenę w ramach negocjacji, ale do poziomu nie niższego niż 2/3 ceny ofertowej.

Wszystkie niuanse zakupu działki od PKP Nieruchomości określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie określenia sposobu i trybu organizowania przez Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna przetargów oraz rokowań na zbycie aktywów trwałych.

Źródło: Bartłomiej Baranowski, analityk rynku nieruchomości Domiporta.pl