Dynamiczny rozwój Podstrefy Lublin – Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

lublin.01.400x229Blisko 90% terenów Podstrefy Lublin Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec zostało już zagospodarowanych. Obecnie na jej terenie funkcjonuje 33 inwestorów, którzy zadeklarowali inwestycje w wysokości 927 704 660 zł oraz utworzenie 1265 nowych miejsc pracy.

Podstrefa Lublin Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 2007 roku obejmując wówczas 70 ha terenów typu „greenfield”. Obecnie strefa rozciąga się na 116 ha w pełni uzbrojonych terenów inwestycyjnych. SSE Lublin zlokalizowana jest we wschodniej części miasta w pobliżu obwodnicy i lotniska oraz bliskim sąsiedztwie dwóch węzłów komunikacyjnych trasy ekspresowej S17. Aktualnie na terenie SSE zezwolenie na prowadzenie działalności uzyskało 24 z 33 inwestorów, z których 17 już uruchomiło produkcję. Łącznie inwestorzy zadeklarowali nakłady inwestycyjne na poziomie 927 704 660 zł, a zrealizowane inwestycje sięgają ponad 625 mln zł. Obecnie w SSE Lublin pracę znalazło 1 856 osób, z czego 1 118 to nowo utworzone miejsca pracy.

– Lubelska podstrefa ekonomiczna dynamicznie się rozwija. Tylko w I półroczu tego roku inwestorzy zadeklarowali nakłady na poziomie o 110 mln złotych więcej niż w całym ubiegłym roku. Stworzyliśmy obszar z atrakcyjnymi warunkami prowadzenia działalności gospodarczej, a przez to zachęcamy jak najwięcej firm do inwestycji właśnie w Lublinie. W planach jest kolejne rozszerzenie podstrefy 
o dodatkowe 82 hektary do 2018 roku.- powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wzrastający trend zainteresowania lubelską specjalną strefą ekonomiczną doskonale obrazuje ilość przyznawanych pozwoleń na prowadzenie działalności. W 2012 roku 4 inwestorów zdecydowało się rozpocząć swoją działalność w strefie. Rok później udzielono ich 7. W 2014 roku pozwolenie na działalność uzyskało 5 firm, a od początku 2015 kolejne 3.

Tylko w pierwszej połowie br. trzy firmy uzyskało pozwolenie na prowadzenie działalności na terenie lubelskiej podstrefy ekonomicznej tj: Modern-Expo – producent wyposażenia sklepów, Elpes – producent opakowań oraz Pol-Skone – producent drzwi i okien. Natomiast firma Panattoni Europe – rozpoczęła budowę parku przemysłowego. Czterech powyższych inwestorów zadeklarowało inwestycje na poziomie aż 317 598 390 zł oraz utworzenie 280 nowych miejsc pracy.

Mariusz Sagan
Dyrektor
Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów, Urząd Miasta Lublin