Duża zmienność na rynku funta za sprawą nowych założeń polityki monetarnej Banku Anglii
Dość nieoczekiwanie największych emocji dostarczył wczorajszy raport o inflacji, w którym Bank Anglii pod wodzą nowego prezesa, M. Carneya przedstawił nowe wytyczne kształtowania polityki monetarnej.
W protokole znajduje się zapis, iż stopy procentowe (stopa referencyjna 0,5%) pozostaną na niezmienionym poziomie dopóki stopa bezrobocia nie spadnie poniżej 7% (obecnie 7,8%). Ta polityka będzie kontynuowana w środowisku stabilnej inflacji. Wzrost oczekiwań inflacyjnych powyżej 2,5% skutkował będzie odstąpieniem od celu związanego z bezrobociem. Bank Anglii oczekuje spadku bezrobocia na poziom 7 procent w trzecim kwartale 2016 roku. W reakcji na przyrzeczenie utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie funt początkowo osłabił się – kurs GBPUSD zanurkował z 1.5290 do lokalnego minimum na poziomie 1.5205. Jednakże po kilku minutach gwałtownie wzrósł do 1.5530 co jest najwyższym poziomem od 2 miesięcy.
Na gwałtowne umocnienie się funta składa się kilka czynników. Po pierwsze, Bank Anglii przedstawił bardziej optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego, który w roku 2013 ma wynieść 1,4% (poprzednio 1,1%), a w 2014 przyśpieszy do 2,5% (poprzednio 1,8%). Również od dłuższego czasu część uczestników rynku spodziewało się, iż Bank Anglii pod wodzą nowego prezesa zaprezentuje poluzowanie polityki monetarnej w postaci zwiększenia kwoty zakupów papierów dłużnych. Utrzymanie parametrów polityki monetarnej w horyzoncie 2016 roku jest skromniejszym rozwiązaniem. Zgodnie z danymi IMM, część uczestników rynku w ostatnim okresie spekulowała na osłabienie funta. Zatem, lepsze perspektywy wzrostu gospodarczego w połączeniu ze skromniejszą opcją monetarną przełożyły się na zamykanie krótkich pozycji na funcie, i tak duże umocnienie brytyjskiej waluty. W związku z powyższym istnieją przesłanki do kontynuacji wzrostu funta w średnim terminie.
Tomasz Brach
Easy Forex Trading Ltd.