Drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego
W związku z atakiem Rosji na Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy polsko-ukraińskiej, premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, które wprowadza drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego. Decyzja szefa polskiego rządu ma charakter prewencyjny.
Drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego obowiązuje od 28 lutego od godz. 23:59 do 15 marca do godz. 23:59.
Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych. Wprowadza się go w sytuacji zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.
Wprowadzanie stopni alarmowych w Polsce
Stopnie alarmowe oraz stopnie alarmowe CRP, które dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni wprowadza, zmienia i odwołuje w drodze zarządzenia Prezes Rady Ministrów.
Szef rządu robi to po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
W przypadkach niecierpiących zwłoki stopień alarmowy może zostać wprowadzony również przez ministra spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów.
Co oznacza drugi stopień alarmowy BRAVO
Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.
W stopniu alarmowym BRAVO należy do nich między innymi:
- prowadzenie przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich;
- prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych;
- zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdania o charakterze terrorystycznym;
- ostrzeżenie personelu o możliwych zagrożeniach;
- obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym;
- dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych;
- wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych;
- wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.
Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112.
Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.