Drugi kwartał na rynku złota – nowe dane World Gold Council

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

sztabka.zloto.01.400x300Jak donosi dziś Światowa Rada Złota (WGC), w drugim kwartale tego roku globalny popyt na złoto wyniósł 963,8 tony. W zestawieniu rok do roku zakupy złota inwestycyjnego zwiększyły się o 4 proc., a notowania kruszcu w minionym kwartale wzrosły o 2,2 proc.

W porównaniu z wyjątkowym, drugim kwartałem ubiegłego roku (to właśnie w połowie kwietnia 2013 roku nastąpiła historyczna korekta) całkowity popyt na złoto spadł o 16 proc., pozostając jednak w granicach 10-letniej średniej.

140818.zloto.550x

W zestawieniu z tamtym okresem, kiedy zakupy sztabek i monet bulionowych zanotowały rekordowy wzrost – aż o 78 proc. rok do roku – miniony kwartał nie mógł wypaść zbyt korzystnie. W porównaniu do Q2 2013 sprzedaż monet i sztabek odnotowała 56-proc. spadek, za którego większość  odpowiadają zaledwie dwa rynki – Chiny i Indie. Tamtejsi inwestorzy udowodnili, że głównym katalizatorem ich działań są okazje cenowe, a miniony kwartał przyniósł pod tym względem nudną stabilizację. W oparciu o fixingi LBMA cena kruszcu wzrosła w tym czasie z 1286,50 USD do 1315 USD za uncję.

Pozytywne okazały się natomiast blisko 10-krotnie zmniejszone odpływy z ETF-ów, które wyniosły niecałe 40 ton (w porównaniu z 402,2 tonami rok wcześniej). Łącznie, pod względem złota inwestycyjnego, pierwsze półrocze zakończyło się z wynikiem o 1 proc. wyższym, niż pierwsza połowa roku ubiegłego.

W minionym kwartale globalny popyt na złotą biżuterię spadł o 30 proc. w stosunku do Q2 2013, nie naruszając jednak 5-letniego trendu wzrostowego. W branżach technologicznych zanotowano 3-proc. spadek popytu, co jest jednak informacją pozytywną, ponieważ ze względu na stosowanie w elektronice miedzianych zamienników mógł się on okazać znacznie wyższy.

W drugim kwartale 2014 roku banki centralne już po raz 14. kontynuowały zakupy złota. Tym razem zakończyły kwartał z wynikiem 117,8 tony, co daje aż 28-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ma to bezpośredni związek z sytuacją geopolityczną i postępującą niestabilnością, które powodują konieczność odpowiedniego zarządzania ryzykiem, dywersyfikację rezerw walutowych i zakupy kruszcu. 

Zaskakującą informacją jest znaczny wzrost podaży kruszcu – aż o 10 proc. rok do roku. Wydobycie już po raz drugi z rzędu zanotowało 4-proc. wzrost kwartalny, jednak mówi się, że obecny rok będzie pod tym względem szczytowym i produkcja złota zacznie wkrótce spadać. Warto podkreślić także, że odzyskiwanie kruszcu z rynku wtórnego w pierwszym półroczu tego roku osiągnęło najniższy od 2007 roku poziom. Jest to przede wszystkim wynik cenowej stabilizacji, jednak wraz z oczekiwanym spadkiem produkcji górniczej, niezależnie od notowań, ma szansę przyspieszyć w przyszłym roku. 

Marianna Wodzińska
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.