Draghi zachowa status quo

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Ze względu na niewielką liczbę publikacji makroekonomicznych, środowa sesja na światowym rynku finansowym upłynęła wyjątkowo spokojnie. Uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu w dalszym ciągu przyciągały wiadomości na temat przyszłości polityki monetarnej Eurostrefy.

Mimo spekulacji związanych z możliwością rozpoczęcia programu luzowania ilościowego, większość ekonomistów ankietowanych przez agencje Reutera uważa, że na wrześniowym posiedzeniu ECB Mario Draghi podejmie decyzję o utrzymaniu statusu quo, o ile dane obrazujące aktualną sytuację ekonomiczną w Eurostrefie nie będą wskazywały na rosnące ryzyko wystąpienia deflacji. Nie ulega wątpliwości, że kluczowe znaczenie będą miały w tym przypadku informacje o dynamice inflacji HIPC w strefie euro, które poznamy w najbliższy piątek.

Tymczasem, podczas dzisiejszej sesji uwagę inwestorów z Europy przyciągną wiadomości na temat nastrojów panujących w Eurostrefie. W ciągu dnia zostaną także opublikowane dane obrazujące dynamikę inflacji CPI (prognoza 0.0% m/m i 0.8% r/r) w Niemczech. Popołudniu zza Oceanu napłyną natomiast cotygodniowe informacje o liczbie złożonych wnioskó w o zasiłki dla bezrobotnych (prognoza 300K) oraz PKB w II kwartale (prognoza 3.9% k/k).

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska