Draghi umacnia euro

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.01.150x196Wczorajsza publikacja indeksów PMI była okazją do porównania aktualnej sytuacji ekonomicznej panującej po obu stronach Oceanu. Jak wynika z danych, ożywienie gospodarcze w Europie nadal pozostaje bardzo zróżnicowane.

Spośród największych gospodarek regionu na prowadzenie wysuwają się Niemcy, gdzie wysokość indeksów PMI wzrosła w listopadzie do 52.5 pkt w sektorze przemysłowym oraz 54.5 pkt w sektorze usługowym. Dużo słabsze informacje napłynęły natomiast z Francji – nad Sekwaną wartość tych samych wskaźników spadła w ostatnim miesiącu odpowiednio do 47.8 pkt oraz 48.8 pkt, co było znacznie gorszym wynikiem od prognozowanego.

Mimo to, podczas wygłoszone w czasie wczorajszej sesji przemówienia, Mario Draghi podkreślił, że ECB nie planuje dalszego luzowania polityki monetarnej, a inwestorzy nie powinni obawiać się wprowadzenia ujemnych stóp procentowych, co stanowiło pretekst do odbicia w parze EUR/USD. Do umocnienie wartości euro przyczyniły się także wiadomości docierające z Stanów Zjednoczonych, gdzie, pomimo wzrostu przemysłowego PMI do 54.3 pkt, indeks Fed z Filadelfii spadł do 15 pkt.

W Europie, piątek rozpoczął się od publikacji niemieckiego PKB. Dwie godziny później poznaliśmy natomiast wysokość tamtejszego wskaźnika nastrojów biznesowych Ifo. W tym samym czasie rozpoczęło się również kolejne wystąpienie Mario Draghiego, będące jednym z najważniejszych wydarzeń dzisiejszej sesji. Z kolei popołudniu, zza Oceanu napłyną informacje o dynamice inflacji CPI (prognoza 0.2% m/m oraz 1.2% r/r) i sprzedaży detalicznej (prognoza 0.3% m/m) w Kanadzie.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska