Draghi funduje wzrosty na giełdach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400W Europie początek tygodnia na rynku akcji upłynął pod znakiem wzrostów większości głównych indeksów. Psychologiczną barierę na poziomie 12000 pkt przekroczył wczoraj niemiecki DAX, kończąc sesję z wynikiem 12217.07.

W ślad za nim podążył także główny indeks francuskiej giełdy, CAC 40, który – mimo kiepskich informacji napływających znad Sekwany, gdzie ożywienie gospodarcze w dalszym ciągu stoi pod znakiem zapytania – wzrósł w poniedziałek do poziomu 5071.50 pkt. Wszystko wskazuje na to, że widoczna w ostatnim czasie na europejskich parkietach hossa jest zasługą Mario Draghiego oraz rozpoczętego w ubiegłym tygodniu programu luzowania ilościowego, w ramach którego szef EBC zamierza co miesiąc skupować obligacje państw członkowskich o wartości 60 mld euro.

150317.wakeup.550x

Rano uwagę inwestorów przyciągnęła publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia BoJ. Poznaliśmy także informacje o wysokości indeksu instytutu ZEW obrazującego nastroje panujące wśród niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych. W ciągu dnia zostaną natomiast opublikowane dane dotyczące dynamiki wynagrodzenia (prognoza 3.2% r/r) i zatrudnienia (prognoza 1.3% r/r) w Polsce.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska