Dr Tadeusz Białek nowym wiceprezesem Związku Banków Polskich
Walne Zgromadzenie ZBP dokonało wyboru składu Zarządu na kolejną kadencję. W składzie Zarządu pozostali Krzysztof Pietraszkiewicz i Włodzimierz Kiciński.
Z funkcji wiceprezesa ustąpił mec. Jerzy Bańka, który koordynował między innymi obszar prawny. Jego następcą został wybrany dr Tadeusz Białek – dotychczasowy dyrektor Zespołu Prawno-Legislacyjnego ZBP.
Nowo wybrany wiceprezes ZBP jest doktorem nauk prawnych, radcą prawnym, absolwentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim i Studiów Doktoranckich w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
Z sektorem bankowym związany od 2003 r. Od 2010 r. pełnił funkcję Dyrektora Zespołu Prawno – Legislacyjnego Związku Banków Polskich.
Sekretarz i członek Prezydium Rady Prawa Bankowego. Członek Komitetu Prawnego Europejskiej Federacji Bankowej (EBF). Reprezentant EBF w pracach UNCITRAL (United Nation Commission on International Trade Law). Arbiter Sądu Polubownego przy KNF.
Uczestniczył w pracach legislacyjnych nad istotnymi aktami prawnymi m. in. w zakresie prawa bankowego i w zakresie regulacji dotyczących rynku finansowego.
Koordynator licznych prac interpretacyjnych w sektorze bankowym w zakresie nowych i zmienianych regulacji oraz projektów wdrożeniowych rozwiązań sektorowych (m.in. trwały nośnik, zwalczanie nadużyć podatkowych, kodeks dobrych praktyk w zakresie przetwarzania danych osobowych).
Wykładowca prawa bankowego i prawa nowych technologii (m.in. z zakresu regulacji FIN-TECH na Uniwersytecie Warszawskim). Autor kilkudziesięciu publikacji z ww. zakresu.
Dr Tadeusz Białek zastąpił wieloletniego wiceprezesa Związku Banków Polskich, wcześniej Prezesa Centrum Prawa Bankowego i Informacji mecenasa Jerzego Bańkę, w związku z jego przejściem na emeryturę.
Nie oznacza to jednak zawieszenia aktywności zawodowej dotychczasowego wiceprezesa, który swoją wiedzą i doświadczeniem będzie służył bezpośrednio bankom jako radca prawny, zaś całemu środowisku w roli doradcy Zarządu ZBP.
Dr Tadeusz Białek przejmie po swym poprzedniku koordynację działań Związku w szeroko rozumianym obszarze prawa i legislacji.
W wywiadzie dla kwietniowego numeru „Miesięcznika Finansowego BANK” zwracał m.in. uwagę na doniosłe znaczenie zaangażowania sektora finansowego w proces stanowienia prawa gospodarczego w Polsce:
‒ Jako Związek Banków Polskich właśnie w prawie upatrujemy gwaranta należytego, prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania obrotu gospodarczego. Szczególnie w odniesieniu do obszarów zaangażowania banków. Nie jest zatem przypadkiem, że obszar, który przypadło mi w udziale koordynować w ramach realizacji statutowych zadań izby, angażuje relatywnie liczny zespół.
Jest regułą, że w przypadku istotnych dla sektora regulacji uczestniczymy w procesie legislacyjnym – poczynając od wstępnych konsultacji definiujących założenia i cele danego aktu prawnego, aż po etap finalny, jaki stanowi złożenie podpisu przez prezydenta – podkreślił dr Tadeusz Białek.
Ów udział izby gospodarczej, jaką jest Związek Banków Polskich, w kształtowaniu ładu regulacyjnego ma szczególne znaczenie, gdyż – jak wskazał nowo wybrany wiceprezes Związku – instytucja ta od wielu lat obserwuje funkcjonowanie różnych przepisów w praktyce, dzięki czemu jest w stanie ocenić jak najszerszą gamę możliwych skutków zastosowania przygotowywanych dopiero regulacji.
‒ Owa wiedza praktyczna pozwala precyzyjnie wskazać obszary wymagające poprawienia, doprecyzowania, czy wręcz całościowej zmiany, celem poprawy funkcjonowania tak obrotu gospodarczego, jak i skutecznej egzekucji obowiązującego prawa. Często poprzez likwidację ujawnionych luk – dodał dr Białek.
Dr Tadeusz Białek wskazał również na niezwykle istotne znaczenie wewnętrznych regulacji sektorowych, które wypracowywane są od wielu już lat przez ZBP. Owe rekomendacje i zalecenia – jak wskazał nominat – nie mają wprawdzie rangi prawa państwowego, obowiązującego w sposób bezwzględny wszystkie podmioty, niemniej pozwalają na kształtowanie praktyki bankowej.
‒ W ramach związku tworzymy bowiem od lat samoregulacyjne, czyli nasze bankowe, soft law. Istotną pomoc w codziennym funkcjonowaniu banków obok wspomnianych rekomendacji stanowią opracowywane przez nas wyjaśnienia interpretacyjne w zakresie rozumienia poszczególnych przepisów prawa i ich implementowania na gruncie wewnętrznych regulaminów i procedur bankowych.
Owe wytyczne mają na celu spójne rozumienie i wdrażanie z poziomu sektora zwłaszcza nowo przyjmowanych przepisów. Cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem banków, gdyż ułatwiają w praktyce wdrażanie skomplikowanych niekiedy przepisów – nadmienił nowo wybrany wiceprezes Związku Banków Polskich.
Podkreślił wagę dialogu pomiędzy instytucjami publicznymi i prywatnym, komercyjnym sektorem bankowym w ramach takich struktur jak Komitet Stabilności Finansowej, dla kształtowania rozwiązań w kluczowych kwestiach dla sektora:
‒ Ład instytucjonalny w połączeniu z jasnym rozdziałem kompetencji sprzyjać będą poczuciu bezpieczeństwa wszystkich interesariuszy systemu bankowego – zaznaczył dr Tadeusz Białek.