Dostosujmy Konstytucję, wyznaczmy daty wejścia do ERM II i przyjęcia euro
Tworzy się druga Unia Europejska - złożona z krajów strefy euro (Pakt fiskalny, Unia Bankowa, Europejski Mechanizm Stabilności).
Jeżeli Polski nie będzie w tej grupie państw, zostaniemy zepchnięci na margines polityczny i gospodarczy, radykalnie obniży się siła polskiej gospodarki i poziom życia Polaków.
Do głosu dochodzą wyłącznie przeciwnicy wejścia do strefy do euro.
Wzywamy Rząd i Parlament do podjęcia akcji publiczno-edukacyjnej oraz merytorycznej dyskusji o korzyściach i zagrożeniach wynikających z uczestnictwa w unii walutowej. Apelujemy o rozpoczęcie cyklu debat dotyczących sposobu i procesu dochodzenia Polski do strefy euro.
Apelujemy do mediów o podjęcie tej tematyki na swoich łamach i rozprawianie się z mitami dotyczącymi zagrożeń spowodowanych byciem w strefie euro (tj. wzrost cen; spadek siły nabywczej obecnych wynagrodzeń i emerytur; konieczność przeczekania, aż nasz gospodarka będzie bardzo silna etc.)
Apelujemy do organizacji pozarządowych i ekspertów o publiczne zabieranie głosu i naciskanie na jak najszybsze przyjęcie europejskiej waluty.
Obecność Polski w strefie euro powinna być strategicznym celem rządu.
Koniecznie zdaniem BCC działania by Polska przyjęła euro:
- Należy przedstawić wkrótce datę wejścia Polski do strefy euro. Podana data będzie działała mobilizująco na rząd, a także – jeżeli rynki finansowe odbiorą ją jako wiarygodną – spowoduje spadek kosztów obsługi długu publicznego i rynkowych stóp procentowych.
- Należy przygotować zmiany w Konstytucji, niezbędne w procesie przechodzenia do strefy euro i przystąpić do zbudowania zaraz po wyborach parlamentarnych odpowiedniej koalicji dla przegłosowania tych zmian.
- Zbudowanie większości konstytucyjnej wymaga dużo silniejszego niż obecnie poparcia opinii publicznej, a to z kolei wymusza potrzebę dużo bardziej intensywnej aktywności informacyjnej ze strony rządu oraz partii politycznych.
- Korzyści ekonomiczne, udokumentowane w dwóch raportach Narodowego Banku Polskiego pozostają nadal aktualne (punkty poniżej). Obecność w strefie euro to przede wszystkim wyraźnie niższe stopy procentowe i niższe koszty handlowe, także niższy deficyt budżetowy oraz niska inflacja.
- Wszystkie te elementy są nam potrzebne aby ograniczyć w sposób trwały ryzyko niestabilności polskiej gospodarki, w tym także koszt zawirowań na światowych rynkach finansowych. Podjęte i realizowane w ostatnich latach reformy w strefie euro znacznie poprawiły stabilność tej strefy, więc korzyści związane z wejściem do niej są teraz większe niż były dotąd, a ryzyka mniejsze.
- Państwa należące do strefy euro są głębiej zintegrowane gospodarczo, co stanowi fundament silniejszej współpracy politycznej, w rezultacie mają większy wpływ na decyzje zapadające w Unii Europejskiej. To ekonomiczna i polityczna polisa ubezpieczeniowa. Ostatnie wydarzenia w relacjach z Federacją Rosyjską uwydatniły nam wszystkim dużą wartość takiej polisy.
Korzyści z wejścia do strefy euro dla indywidualnych przedsiębiorców:
- Usunięcie płynnego kursu złotego jako źródła wstrząsów w dochodach z eksportu i kosztach importu.
- Eliminacja kosztów wymiany euro na złotówki i odwrotnie (marże, opłaty, ubezpieczenia).
- O około 2 punkty niższe stopy procentowe od kredytów.
- Redukcja sprawozdawczości finansowej.
- Ograniczenie kosztów związanych z zatrudnianiem doradców finansowych.
- Redukcja czasu związanego z transferem walut.
- Wzrost pewności planowania działalności gospodarczej w oparciu o jednolitą walutę.
- Możliwość trafniejszej alokacji kapitału.
- Zwiększony dopływ do Polski kapitału i technologii.
Korzyści z wejścia do strefy euro dla gospodarki i państwa:
- Zwiększenie wiarygodności kraju, w rezultacie redukcja kosztów obsługi długu publicznego o kilka mld zł rocznie.
- Silniejsze procesy dostosowawcze polskiej gospodarki do wymagań handlu zagranicznego.
- Zwiększony napływ inwestycji zagranicznych.
- Wzrost inwestycji krajowych.
- Zwiększony napływ nowych technologii.
- Redukcja wpływu na gospodarkę spekulacyjnego kapitału.
- Większe uczestnictwo polskich przedsiębiorców w europejskim rynku obligacji.
- Większa przejrzystość i porównywalność cen
Marek Goliszewski,
prezes BCC