Doradzamy i informujemy: Od teorii do działania. Praktyczna nauka
ZBP, BIK, InfoMonitor BIG wspólnie z SGH nauczą przedsiębiorców, jak wykorzystywać systemy informacji gospodarczych w działalności biznesowej. Cztery instytucje podpisały porozumienie o współpracy. To początek wielkiej wspólnej akcji edukacyjnej.
Jan Osiecki
Wspólny program edukacyjny ma nauczyć przedsiębiorców, jak nowocześnie zarządzać firmą. I jak skutecznie wykorzystywać informacje gospodarcze, żeby zmniejszyć ryzyko w prowadzonym biznesie.
– W ciągu 18 lat udało się stworzyć Biuro Informacji Kredytowej, InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej oraz System Dokumenty Zastrzeżone. To, co zrobiliśmy w sektorze bankowym, to wielkie dzieło. Projekt związany z edukowaniem przedsiębiorców jest wyzwaniem równie poważnym. Przed nami kilka lat ciężkiej pracy – podkreślał prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz
Zgodnie z podpisanym porozumiem część zajęć ze studentami będą prowadzili przedstawiciele ZBP, BIK, BIG InforMonitor. – Chciałbym podziękować i pogratulować tej inicjatywy. Już w tej chwili prowadzimy zajęcia według dewizy „praktyczna teoria”. Teraz, gdy ryzyko i niepewność w biznesie wzrasta, podejmujemy kolejne kroki, aby możliwie najlepiej wykształcić naszych studentów. Szkoda, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uczy przedsiębiorczości już od szkoły podstawowej – mówi prof. Andrzej Herman, który w imieniu SGH podpisywał porozumienie.
Zgodnie z umową problematyka wykorzystania informacji gospodarczych zostanie włączona do programów nauczania na studiach podyplomowych oraz do zakresu tematycznego prac licencjackich, magisterskich oraz doktorskich.
Przedsiębiorcy coraz częściej wykorzystują system informacji gospodarczych, aby zmniejszyć ryzyko. Liczba raportów gospodarczych pobranych przez banki i przedsiębiorców z InfoMonitora rośnie – w 2007 r. pobrano ich 1,5 mln. Rok później już 4,5 mln, a tylko przez dziewięć miesięcy 2009 r. aż 4,1 mln. Jednak w porównaniu z krajami Europy Zachodniej polscy przedsiębiorcy rzadko korzystają z tej formy informacji biznesowej. Dlatego powstał pomysł edukacji i propagowania tej problematyki.
Związek Banków Polskich nie poprzestaje na współpracy z SGH. Wkrótce podobne programy będą prowadzone w innych szkołach uczących ekonomii, finansów i bankowości. – Chcielibyśmy, żeby do czerwca 2010 r. Centrum Prawa Bankowego i Informacji doprowadziło do porozumienia ze wszystkimi szkołami wyższymi kształcącymi podyplomowo przedsiębiorców. A jeśli się uda, to także szkołami kształcącymi w trybie stacjonarnym – zapowiada prezes Pietraszkiewicz.