Dopłaty dla powiatów do recyklingu samochodów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

auta.01.250xPo raz pierwszy w 2012 roku powiaty będą mogły się starać o dopłaty do recyklingu pojazdów. Do tej pory nie było to możliwe. Powiaty mogą składać wnioski do NFOŚiGW do 31 lipca 2012 roku.

Usuwanie porzuconych pojazdów z miejsc publicznych jest działaniem wcale nie rzadkim. W Polsce system wsparcia finansowego dla tychże działań jest młody i działa dopiero od pięciu lat. Wsparcie polega na tym, że przedsiębiorcom wypłacane jest 500 zł od każdej zutylizowanej tony pojazdów. 4 tys. zł otrzymuje każda gmina, a teraz też każdy powiat, który koszty utylizacji samochodów pokryje z własnego budżetu.

Zainteresowanie programem dopłat rozszerza się. NFOŚiGW w 2011 roku zawarł siedem razy więcej umów niż w roku 2007, czy 2008. Na legalny recykling w poprzednim roku wydano już 85 mln zł, co stanowi sześciokrotność kwoty wydanej w 2007 roku.

W ubiegłym roku NFOŚiGW przeprowadził w powiatach kamapanię informacyjną na temat dopłat do recyklingu pojazdów. Na tę chwilę już 100 powiatów jest zainteresowana skorzystaniem z programu. W wyniku utylizacji porzuconych pojazdów na rynek wprowadzonych zostanie znaczna liczba podzespołów i części samochodowych, które nadają się do użytku powtórnego.

Źródło: www.samorzad.lex.pl