Dolar utrzymuje stabilny kurs

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kiedrowicz.andrzej.250x376Euro (EUR) spadło do poziomu 1.2439 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD) osiągając tym samym swoje dwuletnie minimum. Perspektywy dla amerykańskiej gospodarki prezentują się o wiele lepiej niż w przypadku Strefy Euro. W czwartek odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (ECB), a "gołębi" ton podczas wystąpienia Mario Draghiego może obniżyć notowania tej pary walutowej jeszcze bardziej.

Dolar amerykański (USD) rozpoczął swoją tygodniową sesję wzrostem do swojego siedmioletniego maksimum na poziomie 113.90  w stosunku do jena japońskiego (JPY). W piątek rano Bank Japonii (BoJ) niespodziewanie wprowadził dodatkowe środki stymulacyjne osłabiając tym  samym swoją walutę już o ponad 5%.

Akcje

Notowania akcji amerykańskich wzrosły, przekraczając tym samym swoje dotychczasowe poziomy oporu. Indeks US 500 (SPI) odbył swój rajd z czwartkowego minimum na poziomie 1958 aż do poziomu 2017, a US Tech (NDQ) wzrósł z poziomu 4042 do poziomu 4163.

Towary

Towary rolne takie jak kukurydza (CRN) oraz pszenica (WHT) straciły na wartości po tym, jak sprzyjające warunki atmosferyczne w USA mogły zwiększyć ich plony, a tym samym zwiększyć światowe zapasy tych surowców.  Kukurydza (CRN) osiągnęła poziom 367.64, a pszenica (WHT) spadła do poziomu 522.65 dolarów amerykańskich.

Para dnia i Opcje FX

Złoto (XAU) spadło z poziomu 1202 aż do poziomu 1161 dolarów amerykańskich za uncję, osiągając w ten sposób swoje minimum od lipca 2010. Popyt na metale szlachetne spadł po tym, jak Bank Rezerw Federalnych zakończył swój program luzowania ilościowego QE, co skierowało zainteresowanie inwestorów w stronę bardziej ryzykownych aktywów.

Inwestorzy zainteresowani opcjami mogą rozważyć utworzenie opcji Put na parze XAUUSD i liczyć na zysk, jeżeli para utrzyma swój spadkowy trend, ograniczając przy tym ryzyko do wpłaconej premii.

Andrzej Kiedrowicz,
Poland Branch Director,
Easy Forex Trading Ltd.