Dobry tydzień dla dolara

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

durlej.agnieszka.a.150xTrend na rynkach walutowych wyznaczały w tym tygodniu rynki akcji oraz zmiana w postrzeganiu dolara. W momencie gdy  rynki  kapitałowe sięgały  rekordowych maksimów,  a  giełdy w Europie najwyższych poziomów od ponad 4 lat, dolar mocno się odbił. Amerykańska waluta dotknęła 6-miesięcznych maksimów względem franka szwajcarskiego, 3-miesięcznych maksimów w stosunku do euro i  28-miesięcznych wobec funta. Indeks średniej ważonej dolara osiągnął najwyższe poziomy od ponad 7 miesięcy.

Nowy model  zachowania dolara,  odchodzący od zależności związanych z ryzykiem na rzecz trendów przypominających te sprzed początku kryzysu, wynika przede wszystkim z lepszych perspektyw amerykańskiej gospodarki. Inwestorzy zignorowali zamieszanie w Waszyngtonie, mając nadzieję na pozytywny wpływ kwestii energetycznych na sektor produkcji w nadchodzących miesiącach. Rynki wybiegają oczekiwaniami tak daleko w przód, że myślą już nawet o zakończeniu przez Fed ultraluźnej polityki monetarnej. To dokładnie ten trend spowodował zwyżki na dolarze, podczas gdy niepewność polityczna  stawiała pod znakiem zapytania przeprowadzenie reform gospodarczych oraz programów oszczędnościowych w Europie.

Polski złoty początkowo zyskiwał na wartości, ale zyski te zostały oddane po gołębich komentarzach członków RPP oraz niskich odczytach inflacyjnych. Inwestorzy  na początku tygodnia wyprzedawali forinta na korzyść złotego, gdy na Węgrzech przegłosowano ustawę przez wielu uznaną za ograniczającą niezależność banku centralnego i sądu konstytucyjnego. Zyski na złotym nie trwały jednak długo. Prezes  Belka wygłosił uwagi otwierające drogę dalszym obniżkom stóp, pomimo zeszłotygodniowego przejścia Rady na neutralne pozycje odnośnie perspektyw polityki monetarnej w Polsce. Po gołębich komentarzach przyszła kolej na słabe dane ekonomiczne. Inflacja spadła do 1,3%  rok do roku  w porównaniu z poziomem 1,7% odnotowanym w zeszłym miesiącu.

Wydarzenia w bieżącym tygodniu

Niestety w tym tygodniu nie spodziewamy się żadnych danych ekonomicznych, co może nasilić spekulacje co do kolejnych obniżek stóp w Polsce. Produkcja przemysłowa za miesiąc luty  ma ukazać się na minusie, podczas gdy dane o inflacji pozostaną na niskich poziomach. Prognozowany jest mały spadek inflacji netto po pogorszeniu się zeszłotygodniowej publikacji CPI. Z drugiej  jednak strony odnotowano lekki wzrost wynagrodzeń. Wydaje się jednak, że wzrost płac prawdopodobnie nie wystarczy do zrównoważenia słabych danych cenowych.

Agnieszka Durlej
Client Group Manager
Western Union Business Solutions Polska