Dobre nastroje niemieckich inwestorów
Po spokojnym początku tygodnia, we wtorek inwestorzy nie mogli narzekać na brak ciekawych publikacji. W Europie uwagę ekonomistów przyciągnęły informacje o dynamice niemieckiego wskaźnika nastrojów ekonomicznych ZEW. Wartość indeksu, obrazującego nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych, wzrosła w sierpniu do 42 pkt.
Kilka godzin później, dobre dane napływające zza Oceanu umocniły pozycję, osłabionego w ostatnim tygodniu, dolara. Dynamika tzw. bazowej sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych wyniosła w lipcu 0.5% m/m. Jest to najlepszy wynik od początku tego roku, potwierdzający coraz lepszą sytuację amerykańskiej gospodarki. Dalszego umocnienia amerykańskiej waluty ekonomiści spodziewają się w drugiej połowie sierpnia
i na początku września, wraz ze zbliżającym się terminem, wyznaczonego na 18 września, posiedzenia FOMC. To właśnie wtedy może zostać podjęta decyzja o zredukowaniu programu skupu obligacji w ramach QE3. Inwestorzy zakładają, że Fed nie zdecyduje się na ograniczenie wartego 85 mld dolarów programu o więcej niż 10-15 mld dolarów miesięcznie, mimo to dla rynku będzie to i tak przełomowy moment.
Dzisiejsza sesja zapowiada się równie ciekawie. Dla inwestorów z Polski duże znaczenie będą miały odczyty dynamiki PKB w II kwartale (prognoza 0.8% r/r) oraz lipcowej inflacji CPI (prognoza -0.2% m/m i 0.5% r/r). W ciągu dnia informacje o zmianach na rynku pracy napłyną z Wielkiej Brytanii. Opublikowany zostanie również protokół z posiedzenia BoE. Popołudniu poznamy kolejne informacje o aktualnej sytuacji amerykańskiej gospodarki. Dzień zakończy wystąpienie szefa Fed z St. Louis – James’a Bullard’a.
dr Maciej Jędrzejak
Saxo Bank