Dobre lato zachodniopomorskich firm. Czy koniec roku spowolni koniunkturę?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zestawienie.wykres.06.400xZegar Biznesu podaje wyniki sytuacji gospodarczej Pomorza Zachodniego za III kw. 2014 r.

Wskazania Zachodniopomorskiego Zegara Koniunktury za trzeci kwartał 2014 roku napawają dalszym optymizmem. To już 5. kwartał z rzędu, kiedy gospodarka województwa udowadnia utrwalenie się trendu wzrostowego.

– Poziom syntetycznego ZZK wzrósł w tym kwartale z poziomu 54,4 do 56,6. Tak dobry wynik nie jest zaskoczeniem. Po raz kolejny obserwujemy bardzo charakterystyczny dla naszego regionu rozkład koniunktury, gdzie zwykle II i III kwartał charakteryzują statystycznie lepsze wyniki niż w pozostałych. Oczywisty wpływ na to ma struktura sektorowa gospodarki województwa, ze sporym udziałem branż związanych z turystyką i rolnictwem, jako branż sezonowo wzrostowych. W trzecim kwartale dobre wyniki są pochodną wyjątkowo dobrej koniunktury w sektorze przemysłu. Ostatni odczyt ZZK dla sektora usług i przemysłu potwierdza, że w 2014 roku znacznie lepsze wyniki uzyskuje sektor produkcji przemysłowej, gdzie ZZK przekroczył w III kwartale 58,5 punktów, podczas gdy dla usług uzyskano 55,6 punktów – komentuje prof. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, twórca Zegara Koniunktury.

– Zgodnie z oczekiwaniami, ZZK w IV kwartale ma spaść do poziomu 51,5 punktów (najniższy odczyt w tym roku). Ta nuta pesymizmu w ocenie perspektyw koniunktury pod koniec roku dotyczy jednak głównie przemysłu – dodaje prof. Zelek.

Kto zasiał ten zbiera – rolnictwo najlepsze

Zaskoczeniem nie jest wyjątkowo dobry wynik rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa. W ostatnim kwartale wskaźnik ZZK dla tej branży poszybował do rekordowego poziomu 72,7, jednak na skutek oczywistych oczekiwań dotyczących kolejnego kwartału ZZK z poziomem 28,8 przesuwa się w obszary spowolnienia.

Lato to czas turystyki i transportu

Rekordowo dobre wyniki zanotowały hotele i restauracje. W tym samym czasie handel i pozostałe usługi odnotowały stagnujący trend koniunktury. Na tym tle odczyt dla branży TSL na poziomie ok. 60 punktów jest bardzo dobry i zaskakujący wobec pewnego pesymizmu ujawnionego w poprzednim kwartale. Ocenom perspektyw wzrostu sektora usługowego w IV kwartale towarzyszą równie zróżnicowane nastroje. Co oczywiste po dobrym sezonie dla branży turystyczno-hotelarskiej, końcówka roku ma przynieść spadek obrotów. Z kolei handel oczekuje w IV kwartale (a głównie w grudniu) ożywienia.

Wreszcie Koszalin na podium

W ostatnich kilku odczytach ZZK w rozkładzie geograficznym, najsłabsze notowania dotyczyły podregionu koszalińskiego. III kwartał 2014 i dobre wyniki branży turystycznej, pozwoliły na odwrócenie tych dysproporcji. To był bardzo dobry okres wzrostu dla Koszalina i okolic – ZZK sięgnął 62 pkt i był rekordowo wysoki od początku 2012 roku. Radość z wygranej w tym kwartale burzą jednak oczekiwania na kolejny kwartał, wskazujące na dość jednoznacznie spowolnienie koniunktury.

Czym większa firma tym większy optymizm

W kolejnym już kwartale ujawnia się nieznacznie lepsza kondycja dużych firm. Taki trend ma towarzyszyć również koniunkturze w IV kwartale.

Źródło: Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie