Dobra kondycja rynków akcji utrzymuje się
Bieżący kwartał 2019 r. może być jeszcze mocny, ale druga połowa roku powinna przynieść ochłodzenie nastrojów. Istotny będzie tu efekt bazy, bo trzeba pamiętać o tym, że w 2018 r. w Stanach Zjednoczonych miała miejsce reforma podatkowa, która poprawiła pozycje gotówkowe spółek przez obniżenie podatku dochodowego. Dziś te spółki przeznaczają dodatkowe zyski na skupy akcji. Nie umknęło to uwadze inwestorów, którzy zaczęli lokować kapitał w fundusze. Mocne napływy do funduszy typu ETF były widoczne np. w ubiegłym tygodniu.
Bardzo szybkie odbicie gospodarek w II półroczu 2019 r. nie jest pewne
Pomimo pozytywnych sygnałów w krótkim terminie trzeba równocześnie pamiętać o ryzyku. W ub. tygodniu szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde zwróciła uwagę, że ewentualne bardzo szybkie odbicie gospodarek w II półroczu 2019 r. nie jest pewne. Tego typu wypowiedź może mieć negatywny wpływ na rynki akcji. Dodatkowo wskaźniki wyprzedzające (np. przemysłowe PMI) są słabe, ale już widzimy, że tempo tych spadków nie powinno być wysokie. Wyjątkiem są Niemcy, gdzie przemysłowe PMI utrzymuje się na niskich poziomach, nie widzianych od 2012 r. Pozostałe wskaźniki PMI spadły, ale nie obniżają się dalej. Jedynie w sektorze usług obserwujemy dalsze spadki.
W Chinach zaczyna działać stymulus fiskalny. Rynkom akcji może pomóc porozumienie w rozmowach handlowych pomiędzy Washingtonem a Pekinem. Doniesienia o trwających negocjacjach są pozytywne (np. przedstawiciele Chin po raz pierwszy przyznali, że mogą rozpocząć rozmowy o prawach własności intelektualnej, czego wcześniej konsekwentnie odmawiali). Na decydujące rozstrzygnięcia w negocjacjach jeszcze jednak musimy poczekać. Gdy decyzje już zapadną, ważna będzie właściwa ocena ich wpływu na gospodarkę, czyli tego, czy sankcje zostaną zniesione i wrócimy do stanu sprzed ich wprowadzenia, czy np. przyjęte rozwiązania będą polegały na jakiejś formie automatyzacji uruchamiania sankcji.
Wolta w polityce pieniężnej Fed
W ostatnich tygodniach na rynki akcji wpływa też wolta w polityce pieniężnej Fed. Decyzje banków centralnych wpływają na wszystkie klasy aktywów i tak było też w tym przypadku – obserwowaliśmy wzrosty zarówno obligacji, jak też akcji i cen surowców.
Dla europejskich rynków akcji ważne są wydarzenia związane z brexitem. W tym przypadku istotna jest data 12 kwietnia, jednak większość rynku przewiduje przedłużenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej o rok. Potencjalny hard brexit (opuszczenie przez Wielką Brytanię UE bez umowy) wpłynie negatywnie na gospodarki wszystkich krajów, przynajmniej do czasu, gdy nie zostaną ustrukturyzowane i zawarte odpowiednie umowy handlowe z Wielką Brytanią.