Dobra decyzja RPP
Obniżenie wczoraj stopy referencyjnej NBP o kolejne 1/4 punktu procentowego przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do niskiego poziomu 2,5% oraz osłabienie kursu złotego przez rynek w ciągu ostatnich kilku tygodni to w sumie znaczne poluzowanie polityki pieniężnej.
Decyzje RPP w ciągu ostatniego roku oznaczają obniżenie stopy bazowej NBP w sumie o 2 i 1/4 pp, tj niemal o połowę. O tyle też zmalały w tym czasie stopy procentowe od kredytów bankowych zaciągniętych przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe. To właściwa reakcja NBP w obecnej sytuacji. Najnowsza prognoza NBP dla Polski przewiduje, że inflacja pozostanie niska, w pobliżu lub poniżej celu inflacyjnego 2,5%, przynajmniej do końca roku 2015. Prognoza NBP dotycząca wzrostu PKB w Polsce uważana jest za jedną z najlepszych. Najnowsza przewiduje odbicie w roku 2014 (tempo wzrostu około 2,5%) i ciągle tylko umiarkowanie wysokie tempo wzrostu (około 3,5%) w roku 2015. W takim razie należy się liczyć z utrzymaniem stopy bezrobocia na obecnym dość wysokim poziomie przez najbliższe dwa lata. A to oznacza brak presji płacowej i wobec tego niską inflację.
Niższe stopy procentowe to zarazem niższe dochody z oprocentowania depozytów bankowych. Zatem ma miejsce przepływ siły nabywczej od oszczędzających do kredytobiorców. Taki przepływ pobudza nieco popyt krajowy. Z kolei słabszy złoty pobudza dochody sektora eksportowego. W sumie łagodniejsza polityka monetarna to jedyny w tej chwili sposób na poprawę sytuacji gospodarczej kraju.
prof. Stanisław Gomułka
główny ekonomista BCC